Kontrast:

KontaktAktualnościMottoPracownicyPlany zajęć

Instytut Historii

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja

Zbigniew Romaszewski w murach nyskiej PWSZ

O tym, że Solidarności nie można traktować wyłącznie jako związku zawodowego lub ruchu społecznego, ale przede wszystkim jako ideę, nakaz moralny, służbę ludziom i pomoc potrzebującym mogła znów przekonać się licznie zgromadzona młodzież podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu "Opowiedz mi o Solidarności".
Gościem, dzięki któremu można było przybliżyć i ułatwić zrozumienie genezy opozycji antysystemowej począwszy od lat 70 -tych ubiegłego stulecia był Zbigniew Romaszewski -działacz Komitetu Obrony Robotników (KOR), później członek Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym poszukiwany przez SB - ukrywał się. W tym czasie zorganizował podziemne Radio "Solidarność". Aresztowany i więziony od 1982 do 1984r.

Zbigniew Romaszewski należał do pionierów walki w PRL o prawa człowieka.
Wstrząśnięty nieludzkim traktowaniem strajkujących robotników przez organy ścigania PRL -"państwa robotników", formalnego członka ONZ i sygnatariusza międzynarodowych paktów praw człowieka i Aktu końcowego KBWE rozpoczął działalność w KOR. Przy Komitecie Samoobrony Społecznej KOR założył wraz żoną Biuro Interwencyjne rejestrujące przypadki łamania praw człowieka i niosące ofiarom bezprawia pomoc prawną i materialną. Na przełomie 1979/80 zorganizował Komisję Helsińską, nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień KBWE W latach 1980 - 1981 kierował Komisją Interwencji i Praworządności przy NSZZ Solidarność. Jeszcze przed upadkiem komunizmu zdołał zorganizować w Mistrzejowicach Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka.
Działalności w służbie społecznej nie zaprzestał do dziś. Jest jedynym parlamentarzystą, który otrzymuje mandat Senatora RP nieprzerwanie od 1989 r. W obecnej kadencji sprawuje funkcję wicemarszałka Senatu.

Celem projektu "Opowiedz mi o Solidarności" podjętego z inicjatywy studentów "Sapare Aude" przy współpracy z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym i Instytutem Historii PWSZ w Nysie jest umożliwienie młodzieży dotknięcia i przeżycia wraz z czołowymi założycielami i wybitnymi działaczami Solidarności ducha i atmosfery czasu narodzin wolności naszego kraju.
Spotkania te wzbogacane są także pokazami filmów. Ważnym zadaniem jest także zachęcenie do rzetelnego poznawania przeszłości dla przyszłości. Dlatego pracownicy Instytutu Historii: dr Irena Bracichowicz, dr Janusz Kawalec i dr Grzegorz Mazur przygotowali dla młodzieży prelekcje wprowadzające w najistotniejsze zagadnienia omawianych wydarzeń oraz karty pracy dla młodzieży z nyskich szkół, które tak licznie uczęszczają na spotkania w PWSZ.

Posłuchaj wywiadu udzielonego przez Senatora dla Radia Opole


Irena Bracichowicz

Instytut Historii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2012    kontakt z webmasterem:
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK