Kontrast:

ConsArch 2 - podsumowanie

20 kwietnia 2013 r. zakończył się projekt CONSARCH 2 - druga edycja międzynarodowych intensywnych warsztatów Programu LLP ERASMUS poświęconych konserwacji zabytków w architekturze, które Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zorganizowała w partnerstwie z Instytutem Sztuki Wyspa, Instytutem Nowej Kultury Industrialnej oraz Politechniką Gdańską. Projekt zrealizowany został pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Wzięło w nich udział blisko 50-ciu studentów architektury oraz ponad 20 wykładowców i ekspertów z następujących Uczelni: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie (POLSKA) - koordynator projektu, Politechnika Gdańska (POLSKA), Hochschule Lausitz/Cottbus (NIEMCY), Universita Della Calabria (WŁOCHY), Ecole Nationale Superieure D'architecture de Strasbourg (FRANCJA), University of Granada (HISZPANIA).

Tematem kursu była rewitalizacja obiektów postoczniowych w Gdańsku, tak ważnych dla narodu polskiego z punktu widzenia ich znaczenia i historii. Kurs miał formę warsztatów uzupełnionych wykładami teoretycznymi, prezentacjami praktycznych realizacji rewitalizacji i adaptacji obiektów zabytkowych i zakładał multidyscyplinarne podejście do podniesienia wiedzy konserwatorskiej w pracy przyszłych architektów.

Samo założenie tematyczne okazało się wielkim wyzwaniem organizacyjnym jak i merytorycznym. Stocznia Gdańska to bardzo delikatny temat dla wszystkich próbujących zagłębić się w jego aspekty. To przecież od ponad dwudziestu lat symbol ruchu solidarnościowego, pomnik najnowszej historii Polski a zarazem wyzwanie w zagospodarowaniu tego terenu dla włodarzy, urbanistów, architektów, deweloperów i innych zainteresowanych stron.

Pracę studentów wspierali wykładowcy i eksperci doskonale zaznajomieni z tematyką i od wielu lat współtworzący strategię ochrony dziedzictwa Stoczni Gdańskiej oraz jej rewitalizacji. Oprócz części warsztatowej studenci wzięli udział w wykładach wprowadzających ich szczegółowo w tematykę rewitalizacji.

Studenci pracowali w czterech międzynarodowych grupach, które na wstępie przeprowadziły szczegółową analizę kontekstu miejskiego i społecznego badanego obszaru, jego relacji ze śródmieściem Gdańska, powiązaniach z poszczególnymi grupami interesariuszy.

Drugi etap warsztatów, w tym prezentacja efektów końcowych oraz modeli zaproponowanych rozwiązań, miała miejsce w dniu 19.04.2013r w Instytucie Architektury PWSZ w Nysie można w niej było również uczestniczyć dzięki transmisji on-line na stronie: (zobacz nagranie wideo).

W imieniu JM Rektor PWSZ w Nysie prof. Zofii Wilimowskiej oraz organizatorów składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia.

Zobacz także:

Więcej informacji na temat projektu.

Zrealizowany program.

Nagranie prac mappingowych studentów.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ!

 

 

Anna Opałka
Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych

Opublikowano: 25-04-2013

 

CONSARCH LLP ERASMUS INTENSIVE PROGRAMME NYSA 18-31.03.2012
Zobacz nasz profil na FACEBOOK