aktualnościkursy cisco ccna >>kurs ccna securitytryb i metodologia prowadzenia kursówlaboratoriarekrutacja i ceny kursów w semestrze letnim roku akademickiego 2010/2011zespółkontakt

Kursy

Na jeden moduł CCNA Discovery lub Exploration składa się 70 godzin lekcyjnych zajęć dzielonych mniej więcej po połowie między wykłady i zajęcia praktyczne prowadzone w laboratorium sieciowym. Zajęcia praktyczne dzielą się na kilka grup:

  • zajęcia z rzeczywistym sprzętem sieciowym, w jaki wyposażone jest laboratorium
  • ćwiczenia projektowe i obliczeniowe (na papierze)
  • zajęcia polegające na pracy w wirtualnej, symulowanej sieci bazujące na zainstalowanych w laboratoriach symulatorach sieci Packet Tracer
  • zajęcia polegające na pracy z mediami komunikacyjnymi

Grupy

Kursy CCNA prowadzone są w PWSZ w Nysie dla dwóch rodzajów grup: początkujących i zaawansowanych.

  • Grupa dla początkujących jest przeznaczona dla osób, które spełniają minimalne wymagania by uczestniczyć w szkoleniu, tzn. potrafią czytać, pisać i posługiwać się komputerem ale nie miały do tej pory okazji zaznajomić się w jakikolwiek sposób z podstawami technik i technologii sieciowych a maja zamiar i chęci z takowymi się zapoznać, sprawdzić jak funkcjonują, poznać sprzęt stosowany w sieciach produkcji CISCO Inc, sposób jego zarządzania i konfiguracji a na koniec otrzymać pisemne potwierdzenie nabytych umiejętności wydrukowane na ozdobnym papierze.

    Zajęcia dla takich grup prowadzone są w pełnym wymiarze, tzn obejmują wykłady oraz wszystkie rodzaje zajęć laboratoryjnych co oznacza dwa spotkania tygodniowo po 4-5 godzin lekcyjnych.

  • Grupy zaawansowane przeznaczone są dla osób posiadających lub zdobywających wykształcenie informatyczne lub pokrewne jak również dla osób zawodowo zajmujących się zagadnieniami informatycznymi lub związanymi z sieciami komputerowymi. Wykłady dla takich grup zostały zastąpione samokształceniem z wykorzystaniem wszystkich stojących do dyspozycji środków nauczania zdalnego (materiały e-learningowe na serwerze Cisco - cisco.netacad.net oraz materiały na serwerze portal.pwsz.nysa.pl - kurs Akademia Cisco). Ugruntowaniu i poszerzeniu zdobytych w ten sposób wiadomości śluzą ćwiczenia w laboratorium sieciowym - te same jak wymienione wyżej. Zajęcia dla grup zaawansowanych odbywają się raz w tygodniu w blokach po 4 godziny lekcyjne. Akademia posiada wystarczająca ilość sprzętu sieciowego aby zapewnić każdej ćwiczącej osobie indywidualny dostęp do sprzętu sieciowego.

Tryby

Zajęcia kursów CCNA Discovery i CCNA Exploration przeprowadzane są Akademii Cisco PWSZ w Nysie w następujących trybach:

  • wieczorowym - zajęcia odbywają się w terminach uzgodnionych w grupie od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 21:00;
  • zaocznym - zajęcia odbywają się w w terminach uzgodnionych w grupie ale w piątki, soboty i niedziele w godzinach od 8:00 do 21:00;

    W każdym trybie mogą zostać uruchomione grupy w dla początkujących i dla zaawansowanych.

Metodologia

Program nauczania Cisco Networking Academy prowadzony jest przez instytucje edukacyjne. Wiedza jest przekazywana przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik nauczania, obok wykładów wspomaganych materiałami audiowizualnymi przewidziane są zajęcia laboratoryjne, ćwiczeniowe oraz cały zestaw środków i narzędzi internetowo-multimedialnych do samodzielnego zdobywania wiedzy. Zajęcia wspomagane są materiałami edukacyjnymi umieszczonymi na portalu edukacyjnym PWSZ oraz na serwerze edukacyjnym Cisco Networking Academy dostępnymi dla słuchaczy Akademii Cisco.

Program jednego modułu CCNA obejmuje ponad 100 ćwiczeń laboratoryjnych, których tematyka w większości dotyczy rozwiązywania realnych problemów, z jakimi ma szanse spotkać się absolwent Akademii jako klient lub dostawca usług sieciowych. 20 do 50%(w zależności od modułu) ogólnej ilości ćwiczeń laboratoryjnych wykonywanych w trakcie trwania kursu to ćwiczenia przeprowadzane na sprzęcie CISCO w laboratorium sieciowym Akademii, większość pozostałych to ćwiczenia w środowisku wirtualnym z wykorzystaniem symulatora Packet Tracer stworzonego specjalnie w tym celu przez CISCO. Symulator ten pozwala testować rozwiązania sieciowe w przestrzeni wirtualnej korzystając z wirtualnych urządzeń sieciowych odwzorowanych w sposób wiernie oddający ich własności, oprogramowanie, interface użytkownika a nawet wygląd i własności fizyczne (może z wyjątkiem ciężaru) co pozwala eksperymentować i zdobywać doświadczenie w sieci, która można zbudować na własnym komputerze, nad którą ma się pełna kontrolę a która wygląda i zachowuje się jak prawdziwa siec zbudowana w oparciu o sprzęt Cisco.

Program Akademii

Program akademii sieciowej Cisco jest stale i na bieżąco aktualizowany w trosce o przekazywanie wiedzy odpowiadającej aktualnemu stanowi techniki. Jednocześnie program zakłada stałe kontakty pomiędzy Cisco a akademiami prowadzącymi zajęcia kursowe. Taka dwustronna komunikacja pozwala na uaktualnianie programu na bieżąco w zależności od potrzeb odbiorców i wymagań rynku pracy.

Opracowanie merytoryczne: dr inż. Janusz Dudziak,   
projekt i opracowanie graficzne:
PiotrDudek@pans.nysa.pl, AdamDudek@pans.nysa.pl.