Projekt "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” jest finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" na podstawie umowy nr SONP/SP/550650/2022


O projekcie

Projekt pn. "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" i realizowany będzie przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie do czerwca 2024 roku.

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat idei zrównoważonego rozwoju wśród uczniów szkół średnich. W ramach projektu poza zajęciami teoretycznymi, gdzie objaśnione zostaną idee, cele i założenia zrównoważonego rozwoju zrealizowane zostaną zajęciach praktyczne, podczas których przedstawione zostaną rozwiązania techniczne dotyczące wytwarzania energii elektrycznej z różnych źródeł odnawialnych. Moduł ten w założeniach przeprowadzony ma zostać w szkołach biorących udział w projekcie. Ponadto jako drugi moduł dla zespołów reprezentujących każdą z klas zostaną przeprowadzone zajęcia projektowe w PANS w Nysie na temat możliwości zastosowania zielonej energii w życiu codziennym. Ważnym elementem tej części będzie udział reprezentantów w specjalnie przygotowanej grze miejskiej. Gra zorganizowana zostanie na bazie napisanej w tym celu aplikacji, gdzie zostaną zdefiniowane zadania do wykonania, które zaprowadza uczestników do miejsc w których znajdować się będą rozwiązania w zakresie energii odnawialnej. Gra miejska zorganizowana zostanie przy współpracy z nyskimi firmami, które wykorzystują energie odnawialną.

Szkoły biorące udział w projekcie „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”:



Aktualności


Zajęcia teoretyczne

Dnia 29.02.2024 rozpoczęły się zajęcia teoretyczne w ramach projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”. Celem zajęć przeprowadzonych przez dr inż. Piotra Chwastyka oraz dr inż. Jacka Tomasiaka było zwiększenie świadomości uczniów na temat zrównoważonego rozwoju oraz promowanie działań wspierających bardziej zrównoważoną przyszłość. Wykłady rozpoczęły się od wprowadzenia do pojęcia zrównoważonego rozwoju, wyjaśniając jego znaczenie dla naszej planety i przyszłych pokoleń. Omówiono różne przykłady działań zrównoważonych, w szczególności korzyści wynikających z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Wiedza zdobyta podczas wykładów będzie przydatna podczas zajęć laboratoryjnych, które odbędą się już w kwietniu.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie

Diecezjalne Liceum Humanistyczne

Zespół Szkół Ekonomicznych
Relacja na stronie ZSE

Zespół Szkół w Otmuchowie
Relacja na Facebooku ZS

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie


Dnia 29.05.2023 r. w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie odbyło się seminarium podsumowujące pierwszą edycję projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”, podczas którego zaprezentowane zostały innowacyjne projekty uczniów z wykorzystaniem energii odnawialnych.

Klawiatura wytwarzająca energię odnawialną, wystarczająca np. do naładowania urządzeń mobilnych, automatyczna kosiarka z funkcją nawadniania oraz nawożenia zasilana prądem z paneli słonecznych, telefon ładowany dzięki szklanej powłoce kwantowej, czy etui na telefon z baterią słoneczną to tylko część innowacyjnych propozycji zaprezentowanych przez młodzież podczas seminarium. Wszystkie projekty oceniane były przez Komisję Konkursową w składzie:

Prezentacje te spotkały się z dużym zainteresowaniem nie tylko Komisji, ale także uczniów i nauczycieli obecnych na seminarium. Biorąc pod uwagę oryginalność koncepcji, kompletność projektu, praktyczność rozwiązania oraz jakość prezentacji projektu Komisja zdecydowała przyznać:

Zespoły, które stanęły na podium otrzymały zestawy Horizon (zestaw naukowy energia odnawialna – I miejsce, samochód wodorowy H-Racer 2.0. – II miejsce, solarny zestaw edukacyjny – III miejsce), które mogą być wykorzystywane podczas realizowanych zajęć w szkołach. Dodatkowo, każda z klas biorących udział projekcie otrzymała zestaw - hydrosamochód z ogniwem paliwowym.

Spotkanie, które w auli nyskiej Akademii skupiło niemalże 200 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Nysy i Otmuchowa dało także możliwość podsumowania działań zrealizowanych w ramach projektu w pierwszej połowie roku 2023 r. Prowadzący seminarium Prorektor ds. współpracy i rozwoju dr inż. Piotr Chwastyk przedstawił wszystkie formy zajęć, które przeprowadzone zostały przez wykładowców PANS w Nysie, w tym grę miejską, która spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Zostały także wręczone upominki dla jej zwycięzców – reprezentantów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie.

Projekt "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” realizowany jest przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie w latach 2022 -2024 i finansowany jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" na podstawie umowy nr SONP/SP/550650/2022.


Gry miejskie w ramach projektu "WSPARCIE DLA ZRÓWNOWAŻONEJ PRZYSZŁOŚCI"

40 uczestników, 8 zespołów, 5 punktów kontrolnych i specjalnie w tym celu napisana aplikacja - to klucz do sukcesu gry miejskiej, która dnia 19.05.2023 r. odbyła się w ramach realizowanego przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”.
W trakcie 3 godzinnych zmagań uczestnicy gry mieli za zadanie odwiedzić 5 punktów kontrolnych zlokalizowanych na terenie miasta Nysa, gdzie zostały im przestawione różne formy pozyskiwania energii odnawialnej. W budynku Rektoratu dzięki firmie Umicore poznali zrównoważone rozwiązania w zakresie ekologicznego transportu i produkcji materiałów katodowych, które kluczowymi składnikami akumulatorów litowo-jonowych, w Dytko serwis mieli okazję przyjrzeć się microcarom IXAR, poznać ich paramenty i możliwości związane z ich użytkowaniem, w siedzibie Tauron Polska Energia zapoznali się z pracą elektrowni wodnej, która od początku XX wieku wykorzystuje wody rzeki Nysy-Kłodzkiej do wytwarzania energii, w tzw. Mechaniku dowiedzieli się więcej o zainstalowanych tam pompach ciepła, w budynku A nyskiej akademii za pomocą dronów podglądnęli zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne.
Zgodnie z zasadami gry w każdym punkcie gracze musieli odpowiedzieć na 5 pytań związanych z energią odnawialną wykorzystywaną przez daną firm, czy instytucję. Rozwiązanie zadania było kluczem do uzyskania lokalizacji kolejnego punktu na mapie. Zgodnie z założeniami gra miała nie tylko zintegrować zespoły i pobudzić w nich ducha dobrej rywalizacji, ale przede wszystkim poprzez zabawę zapoznać ich z różnymi możliwościami wytwarzania energii odnawialnej i jej dużego znaczenia dla środowiska, które nas otacza.
Partnerami gry miejskiej były firmy: Umicore Poland Nysa, Dytko serwis oraz Tauron Ekoenergia Sp. z o. o., a uczestnikami zmagań byli uczniowie nyskich szkół: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Diecezjalnego Liceum Humanistycznego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół w Otmuchowie.
Projekt "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” realizowany jest przez PANS w Nysie w latach 2022 -2024 i finansowany jest ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Zespół Szkół w Otmuchowie
Relacja na Facebooku ZS

Diecezjalna Szkoła Podstawowa i Liceum Humanistyczne w Nysie
Relacja na Facebooku Szkoły

Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie
Relacja na Facebooku Szkoły

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie
Relacja na Facebooku Szkoły


Uczniowie szkół średnich poznają odnawialne źródła energii

Jak powstaje prąd z wiatru, wody i słońca? Co to są ogniwa wodorowe? Jak wykorzystać geotermię jako odnawialne źródło energii? Jak zachodzi reakcja elektrolizy? To tylko część zagadnień, które zostały poruszane podczas zajęć w ramach Projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”.

Relacja na stronie PANS

Zajęcia laboratoryjne
24 marzec to rozpoczęcie w szkołach zajęć doświadczalnych. Podczas czterech godzin lekcyjnych uczniowie szkół średnich pracują na zestawach eksperymentalnych prezentujących techniki wytwarzania prądu z wiatru, słońca czy wody. Budowane są zestawy wykorzystujące między innymi indukcję elektromagnetyczną i elektrolizę wody otrzymując wodór, który zasila ogniwa paliwowe generujące prąd elektryczny.
Uczestnicy pod okiem prowadzących samodzielnie budują różne zestawy do wytwarzania energii oraz analizują skuteczność tych metod.

Zespół Szkół w Otmuchowie
Relacja na stronie ZS

Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie

Diecezjalne Liceum Humanistyczne
Relacja na stronie szkoły
Relacja na Facebooku szkoły

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie
Relacja na Facebooku szkoły

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie


Zajęcia teoretyczne
13.03 rozpoczęły się wykłady dla uczestników projektu. Zajęcia przybliżają uczniom szkół średnich problematykę zrównoważonego rozwoju omawiając najważniejsze cele ze szczególnym zwróceniem uwagi na wytwarzanie i wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Przekazana wiedza pozwoli uczestnikom zrozumieć potrzebę dbania o środowisko i zasoby naturalne. Wykłady odbywają się w szkołach i prowadzone są przez wykładowców Państwowej Akademii Nauk Stosowanych.

Zespół Szkół w Otmuchowie
Relacja na stronie ZS

Zespół Szkół Ekonomicznych w Nysie

Diecezjalne Liceum Humanistyczne
Relacja na stronie szkoły


Spotkanie z opiekunami
W dniu 8 lutego 2023 odbyło się spotkanie z opiekunami klas szkół średnich biorących udział w projekcie. Podczas spotkania przekazano informacje dotyczące celu projektu, przedstawiono harmonogram i zakres zajęć. Zaprezentowano zestawy doświadczalne, na których będą pracować uczniowie podczas zajęć oraz nagrody, jakie otrzymają klasy uczestniczące w projekcie.
Na spotkaniu ustalono szczegóły kolejnych działań, które rozpoczną się w marcu.


Rozpoczynamy działania projektowe
Na zaproszenie do uczestnictwa w projekcie „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” odpowiedziało 8 klas z sześciu szkół średnich. Są to klasy ze szkół:

Dziękujemy za zgłoszenie udziału. Postaramy się dostarczyć uczestnikom niezapomnianych wrażeń.



Dokumenty do pobrania

Dane uczestnika projektu – osoba niepełnoletnia
Dane uczestnika projektu – osoba pełnoletnia
Zgoda na wykorzystanie wizerunku – osoba niepełnoletnia
Zgoda na wykorzystanie wizerunku – osoba pełnoletnia
Zgłoszenie klasy do udziału w projekcie
Zajęcia projektowe w ramach projektu „Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości”
Regulamin konkursu na najlepsze rozwiązanie w zakresie wykorzystania energii odnawialnej
Regulamin gry miejskiej



Kontakt

dr inż. Piotr Chwastyk - koordynator projektu
dr inż. Jacek Tomasiak – koordynator merytoryczny
mgr Dagmara Bojda – koordynator administracyjny

Adres: ul. Obrońców Tobruku 5, 48-300 Nysa
E-mail: wrp@pans.nysa.pl
Tel: +48 774091687




Projekt "Wsparcie dla zrównoważonej przyszłości” jest finansowany ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" na podstawie umowy nr SONP/SP/550650/2022