Projekt pn. „Era Nauki w PWSZ w Nysie czyli Edukacja, Rozwój i Aktywność w Nauce” finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" i realizowany będzie przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Nysie do grudnia 2023 roku.
Środki finansowe przyznane przez Ministra na realizację projektu wynoszą 248.618,00 zł
Wartość projektu ogółem 316.618,00 zł
Głównym celem projektu jest rozbudzenie zainteresowań naukowych uczestników, promocja kultury praktycznego zastosowania nauki oraz przybliżenie ścieżki rozwoju zawodowego.
Adresatem działań jest młodzież z powiatów: nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego, brzeskiego, ząbkowickiego, kłodzkiego, kędzierzyńskiego, strzelińskiego, opolskiego.
Harmonogram projektu zostanie zrealizowany poprzez trzy działania:
- W działaniu pt. „Edukacja-Nauka” bliżej młodzieży zostaną przeprowadzone różnorodne formy dydaktyczne skierowane do młodzieży. Działanie to będzie realizowane od stycznia 2022 do października 2023. W tym czasie zostanie zrealizowanych 41 wyjazdów do różnych miejscowości, w tym obejmujących takie miasta jak: Nysa, Prudnik, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Strzelin, Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Głuchołazy, Otmuchów, Nowa Ruda/Bożków, Niemodlin, Grodków.
Celem zajęć dydaktycznych jest rozbudzenie zainteresowań naukowych uczestników przez dotarcie do jak najszerszej rzeszy odbiorców w ich środowisku społecznym i instytucjonalnym. - W działaniu „Rozwój- Młodzież bliżej nauki” młodzież zostanie zaproszona do uczestnictwa w wizytach studyjny w PANS w Nysie, mających na celu pogłębienie obszarów tematycznych przy wykorzystaniu kompetencji nauczycieli akademickich PWSZ w Nysie i laboratoryjnego zaplecza naukowo-badawczego uczelni.
Zadanie będzie realizowane od stycznia 2022 do października 2023. W trakcie działania zaplanowano 23 wizyty studyjne z różnych miejscowości, w tym obejmujących takie miasta jak: Nysa, Prudnik, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Strzelin, Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Głuchołazy, Otmuchów, Nowa Ruda/Bożków, Niemodlin, Grodków.
Celem działania jest przybliżenie ścieżki rozwoju zawodowego przygotowującego do twórczego udziału w życiu gospodarczym i społecznym. - W działaniu „Aktywność- Nyski Festiwal Nauki” zostaną przeprowadzone dwie edycje festiwalowe (2022 r. i 2023r.). Udział w Nyskim Festiwalu Nauki zapewni uczestnikom możliwości włączającej współpracy międzyinstytucjonalnej, ponadregionalnej i międzypokoleniowej.
W trakcie dwóch dni każdego z festiwali jest planowanych 100 wydarzeń, w których planowane jest uczestnictwo młodzieży z 23 miast, w tym obejmujących takie miasta jak: Nysa, Prudnik, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Ziębice, Głubczyce, Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Strzelin, Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój, Głuchołazy, Otmuchów, Nowa Ruda/Bożków, Niemodlin, Grodków.
Celem działania jest promocja kultury praktycznego zastosowania nauki.