Idea konferencjiCel KonferencjiProgram konferencjiKomitet organizacyjnyKomitet merytorycznyWspółfinansowaniePatronatyPodsumowanie konferencjiPoprzednie konferencje

VI Konferencja Nyskiego Festiwalu Nauki

24 marca w sali Senatu PWSZ w Nysie, w ramach 7. Nyskiego Festiwalu Nauki odbyła się konferencja "Historia drogą w różnych kierunkach". Konferencja jest platformą skupiającą podmioty spełniające określone zadania w strukturze krajowej, wojewódzkiej i regionalnej, szczególnie te, które tworzą i realizują politykę społeczno-gospodarczą państwa. Z uwagi na podstawowy cel uczelni, jakim jest tworzenie nauki i popularyzacja jej osiągnięć, konferencja ma za zadanie wskazać na sprawdzalność i użyteczność wiedzy w codziennym życiu, zarówno w ujęciu jednostki, jak i całego społeczeństwa, włączając w to przede wszystkim otoczenie gospodarcze.

Celem Konferencji było wypracowanie stanowisk w coraz bardziej dostrzegalnym nurcie debaty nad znaczeniem i potrzebą lepszego kształcenia humanistycznego młodzieży szkolnej oraz przyszłych nauczycieli i innych osób mających wpływ na kształtowanie postaw społecznych i obywatelskich.

Konferencja była współfinansowana przez Urząd Miasta w Nysie. W obradach uczestniczyli i występowali m.in.: Z-ca Opolskiego Kuratora Oświaty Pan Rafał Rippel, Sekretarz Miasta Nysa Pan Michał Baziuk, przedstawiciele środowiska historycznego i gospodarczego, dyrektorzy i nauczyciele ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

W związku z konferencją Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pani prof. Barbara Kudrycka przesłała list, w którym stwierdziła m.in.: "... "... organizowana cyklicznie Festiwalowa Konferencja Popularnonaukowa bez wątpienia jest przykładem niezwykle ciekawego wydarzenia naukowego, które skupiając potencjał naukowy i dydaktyczny, stanowi również platformę budowania współpracy między różnymi podmiotami, wśród których znajdują się przedstawiciele biznesu czy też władz regionu. Doceniam wagę tematyki zbliżającej się konferencji, dotyczącej problematyki wyższych standardów edukacji młodzieży szkolnej i doskonalenia przyszłych nauczycieli, a także interdyscyplinarnego sposobu kształcenia na kierunku historia. Obok gruntownej wiedzy, jaką młodzi ludzie zdobywają i poszerzają w toku studiów, coraz istotniejsze jest, zwłaszcza w otaczającej nas, zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości, doskonalenie w studentach umiejętności wszechstronnej analizy faktów, formułowania wniosków, czy też przyglądania się problemowi z różnych punktów widzenia, z wykorzystaniem wiedzy pochodzącej z pogranicza wielu dyscyplin. Interdyscyplinarność kształcenia to inwestycja w bardziej efektywny i wszechstronny rozwój intelektualny, to także fundament większej elastyczności, innowacyjności i twórczego działania."

dr inż. Tomasz Malczyk

Projekt i opracowanie graficzne: PiotrDudek@pans.nysa.pl, AdamDudek@pans.nysa.pl