Untitled Document
Idea konferencji
Cel Konferencji
Program konferencji
Komitet organizacyjny
Komitet merytoryczny
Współfinansowanie
Patronaty
Podsumowanie konferencji
Poprzednie konferencje
Biuro Karier





   Ideą tegorocznej konferencji festiwalowej była edukacja lokalnego środowiska medycznego, paramedycznego, a także samych pacjentów w zakresie nowoczesnego leczenia ran przewlekłych oraz przedstawienie jak ogromną rolę w tej dziedzinie ma do spełnienia pielęgniarka.

    Nastąpił ogromny postęp w dziedzinie leczenia trudnogojących się ran .W Polsce wciąż w większości przypadków stosuje się terapię tradycyjną, ale są też ośrodki , które wprowadzają nowe, bardzo skuteczne metody leczenia ran przewlekłych, stosują nowoczesne opatrunki i opracowują innowacyjne standardy na bazie swoich doświadczeń i postępów terapeutycznych.

   Obserwuje się deficyt wiedzy wśród lekarzy i pielęgniarek w tym zakresie, ale również aktywne jej poszukiwanie i świadomość konieczności wprowadzenia zmian w swojej praktyce lekarskiej i pielęgniarskiej. Wyszliśmy naprzeciw tym potrzebom i poprzez konferencję podjęliśmy próbę dostarczenia wiedzy dotyczącej innowacyjnego postępowania leczniczo-pielęgnacyjnego, a także chcieliśmy stworzyć możliwość wymiany doświadczeń i zapoznać z tą problematyką szerszą społeczność pozamedyczną.

   Konferencja okazała się wielkim wydarzeniem, zgromadziła ponad 100 uczestników: lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych i paramedycznych.

   Potwierdza to fakt, że rany przewlekłe są szerokim problemem leczniczo-pielęgnacyjnym i pokazuje rosnące zainteresowanie lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności tematyką nowoczesnego postępowania z raną przewlekłą.

Interesujące wystąpienie dr n. med. Dariusza Waniczka wielu uczestników konferencji przekonało o słuszności i celowości stosowania terapii genowej, terapii tlenkiem azotu, czy biologicznej terapii larwami much w leczeniu ran.

    Nowoczesne metody leczenia oparzeń z uwzględnieniem nowych technologii przedstawił dr n. med. Mariusz Nowak z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Zobrazował kilka przypadków poważnych, rozległych ran, które poddano miejscowej terapii hiperbarycznej z dużym powodzeniem.

W drugim dniu NFN odbyły się warsztaty pokonferencyjne "Zastosowanie nowoczesnych opatrunków w leczeniu ran przewlekłych".

    Okazuje się, że na rynku polskim istnieje szereg opatrunków nowej generacji, które odpowiednio zastosowane znacznie skracają okres gojenia się rany, poprawiają jakość życia chorych z raną przewlekłą , a także redukują koszty leczenia.

    Warsztaty prowadził przedstawiciel firmy Paul Hartman, mgr Katarzyna Kasprzyk, która w pracowni umiejętności pielęgniarskich, z wykorzystaniem fantomów ran przewlekłych uczyła właściwego doboru opatrunku w zależności od rodzaju rany i etapu jej gojenia, prezentowała właściwości poszczególnych opatrunków. Warsztaty umożliwiły pielęgniarkom z różnych ośrodków na Opolszczyźnie wymianę doświadczeń, uświadomiły konieczność dalszego doskonalenia zawodowego w tej tematyce oraz konieczność prowadzenia edukacji pacjentów i ich rodzin.

    Konferencja i warsztaty zainicjowały potrzebę kontynuacji szkoleń w zakresie nowoczesnego leczenia i pielęgnacji ran przewlekłych zwłaszcza wśród pielęgniarek . Istnieje możliwość prowadzenia przez Uczelnię kształcenia podyplomowego dla pielęgniarek w formie kursów kwalifikacyjnych , czy specjalistycznych.

   Zauważono również konieczność współpracy z farmaceutą w opiece nad pacjentem. W Polsce pojawiły się już pierwsze apteki wprowadzające opiekę farmaceutyczną nad chorym.

    Podkreślano konieczność integracji poszczególnych przedstawicieli zawodów medycznych i ich wspólne dążenie do skutecznego leczenia ran, bez wzajemnego naruszania swoich kompetencji.

mgr Agnieszka Wolińska

Projekt i opracowanie graficzne: PiotrDudek@pans.nysa.pl, AdamDudek@pans.nysa.pl