Kontrast:

KontaktAktualności wydziałowePracownicyPlany zajęć

Wydział Nauk Technicznych - ARCHITEKTURA

Uczelnia Student Miasto Rekrutacja
Dlaczego Architektura Światła?

Co to jest - Specjalność Architektura Światła?
W każdym momencie projektowania, musimy myśleć o przestrzeni, w której osadzamy projektowany obiekt oraz o świetle, w jakim będzie się on prezentować, zarówno dziennym jak i w sztucznym. Nasza specjalność ma nie tylko przybliżyć te problemy, ale przede wszystkim pokazać, jak bogatym materiałem jest światło, jak wiele ma zastosowań i jak w nowoczesnym świecie projektowanie światła staje się samodzielną dyscypliną.

W całej Europie funkcjonuje zawód "Light Designer", w Polsce nie wykształciliśmy jeszcze jego odpowiednika. Funkcjonuje oczywiście "oświetleniowiec", ale nie jest to dokładne i pełne określenie. Na naszej specjalności będziemy chcieli przekazać wiedzę, która pozwoli projektować obiekty architektoniczne ze szczególnym uwzględnieniem światła dziennego, instalacje oświetleniowe użytkowe i dekoracyjne, samodzielne instalacje świetlne oraz wkraczając w najnowszą technologię opracowywać projekcje wideo na obiektach architektonicznych czyli tzw. mappingi, tworząc scenografie świetlne dla przedstawień i wydarzeń scenicznych.

Chcemy pokazać młodzieży nowe możliwości realizowania swoich twórczych pragnień - podkreśla v-ce Dyrektor Instytutu Architektury Marcin Zdanowicz - zmierzamy z duchem czasu, gdzie w projektowaniu architektonicznym multimedia odgrywają coraz ważniejszą rolę.

Czy warto - pytamy jednego z naszych absolwentów?
Mateusz skończył studia jeszcze przed otwarciem specjalności Architektura Światła. Jest jednym z członków Koła Naukowego restART, dzięki któremu ta specjalność się narodziła.
Poznaliśmy dopiero w czasie studiów jak ciekawym medium jest światło, projektowaliśmy iluminacje architektoniczne zmieniając budynki w bajeczne krajobrazy. Tworzyliśmy nierealne widowiska zmieniając budynki w żywe obrazy.

Kiedy zrealizowałem pierwsze studenckie projekty mappingowe - mówi Mateusz - nie spodziewałem się, że tak pochłonie mnie ta dziedzina projektowania. Nauczyłem się perfekcyjnie wizualizacji komputerowej, opanowałem programy do obróbki wideo, nauczyłem się tworzyć widowiska, na które przychodzą tysiące ludzi. Moje studenckie prace pokazywane były w największych miastach Polski. Przeżyłem wielką przygodę, a teraz wykorzystuję to bogate doświadczenie kontynuując drugi stopień studiów i nie ukrywam, że już pracuję zawodowo jako inżynier architekt w pełni korzystając z doświadczenia, jakie nabyłem w Kole Naukowym restART. Specjalność Architektura Światła to kontynuacja tych działań i dlatego uważam, że warto ją wybrać i przeżyć coś niezwykłego w Nysie i poza nią.

A co potem?
Nasz absolwent z większą wrażliwością i efektywnością będzie wykorzystywał światło jako tworzywo projektując niesamowite instalacje. Nasz rynek pracy potrzebuje projektantów oświetlenia z pełną wiedzą, jaką posiada architekt, twórców ogromnych plenerowych widowisk, które nocą zachwycają mieszkańców miast, projektantów krajobrazu, którzy w świadomy sposób będą go kształtować mając na uwadze jego nocny wizerunek, projektantów wnętrz, dla których światło to narzędzie kreacji na równi z materiałami wykończeniowymi i konstrukcyjnymi.

Od wielu lat jako architekt prowadzę pracownię, w której głównie projektuje się "światło" - mówi arch. Michał Kaczmarzyk - dziś nie mamy czasu na realizację typowych projektów architektonicznych. Współpracujemy z innymi pracowniami realizując tematy oświetleniowe, które zmieniają się z duchem czasu. Parę lat temu sterowanie kolorowym światłem było szczytem marzeń, dziś realizujemy instalacje, w których głównym elementem jest interaktywna projekcja wideo wyświetlana na budynkach i w ich wnętrzach.

Wydział Nauk Technicznych - kierunek architektura, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie © 2018    
kontakt z webmasterem:   
Wydział Nauk o Bezpieczeństwie - kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej: kierunek dietetyka, kierunek kosmetologia, kierunek psychofizyczne kształtowanie człowieka, Wydział Nauk Technicznych: kierunek architektura, kierunek informatyka, kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji, Wydział Neofilologii - filologia angielska, filologia germańska, język biznesu angielski - business english, Wydział Nauk Ekonomicznych - kierunek finanse i rachunkowość, Wydział Jazzu - kierunek jazz i muzyka estradowa, Wydział Nauk Medycznych: kierunek pielęgniarstwo, kierunek ratownictwo medyczne,
Zobacz nasz profil na FACEBOOK