Kontrast:

ConsArch dla dawnego zakładu FROTEX w Prudniku

W piątek, 21 marca, w PWSZ w Nysie zakończyła się trzecia edycja warsztatów architektonicznych Programu LLP ERASMUS „ConsArch3 – Konserwacja w architekturze”. W warsztatach poświęconych dawnej Fabryce Tekstylnej Ernesta Frankla w Prudniku wzięło udział ponad 50-ciu studentów i profesorów z pięciu krajów Europy: Polski, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i Włoch. Ich zadaniem było opracowanie koncepcji rewitalizacji terenów i obiektów po byłej fabryce „Frotex” w Prudniku.

Koordynatorem projektu, realizowanego już po raz trzeci, była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, a inicjatywa jest potwierdzeniem owocnej współpracy z zagranicznymi uczelniami partnerskimi. W ramach tej współpracy realizowane są m.in. bieżące wyjazdy i przyjazdy studentów oraz pracowników w celach dydaktycznych czy szkoleniowych, jak również program podwójnych dyplomów z Brandenburskim Uniwersytetem Technicznym w Chociebużu w Niemczech.

Kurs miał formę warsztatów dla ośmiu międzynarodowych grup roboczych, uzupełnionych wykładami teoretycznymi, prezentacjami praktycznych realizacji rewitalizacji i adaptacji obiektów zabytkowych i zakładał multidyscyplinarne podejście do podniesienia wiedzy konserwatorskiej w pracy przyszłych architektów. W efekcie dwutygodniowej pracy studentów powstało 8 niezależnych koncepcji zagospodarowania dawnego Zakładu FROTEXU w Prudniku, który po 175 latach swej świetności jest dziś jedynie popadającym w ruinę opustoszałym zabytkiem. Dzięki wsparciu władz miasta udało się wypracować rozwiązania, które w oczywisty sposób rzucają światło na przyszłość tegoż obiektu. Niektóre z nich zostały w sposób szczególny wyróżnione przez międzynarodowe jury konkursu oraz włodarzy miasta Prudnik. Wszystkie prace konkursowe w postaci posterów oraz prezentacji multimedialnych powędrowały do Prudnika, gdzie włączone zostaną w prowadzone obecnie dyskusje nad losami obiektu, jak również zostaną zaprezentowane mieszkańcom w formie wystawy pokonkursowej, którą obejrzeć będzie można w połowie kwietnia w Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnego projektu w ramach Partnerstwa Strategicznego Programu Erasmus Plus, który między innymi polegał będzie na wypracowaniu wspólnego modułu kształcenia o tematyce poruszanej podczas realizowanych od kilku lat warsztatów.

CONSARCH LLP ERASMUS INTENSIVE PROGRAMME NYSA 18-31.03.2012
Zobacz nasz profil na FACEBOOK