ZASADY UCZESTNICTWA I REKRUTACJI

ZASADY I HARMONOGRAM REKRUTACJI do programu LEONARDO DA VINCI określa Regulamin Organizacji Współpracy Międzynarodowej PWSZ w NYSIE:

Informacje i ogólne zasady realizacji
Programu Socrates/ Erasmus

§ 6

  1. Komisja Europejska poprzez Narodowe Biuro w Warszawie w ramach tzw. Akcji 2 komponentu Erasmus, dokonuje przydziału środków na wyjazdy studentów oraz określa wysokość ich stypendiów.
  2. Komisja Europejska poprzez Agencję Krajową, w ramach tzw. Akcji 1 komponentu Erasmus dokonuje przydziału środków na wyjazdy nauczycieli akademickich
  3. Środki przyznane przez Komisję Europejską przekazywane są na wydzielone konta bankowe w walucie EURO.
  4. Wymiana studentów odbywa się na podstawie corocznie odnawianych dwustronnych umów podpisywanych przez władze współpracujących uczelni. (Załącznik nr 3). Ustala się, że w kontrakcie na kolejny rok akademicki mogą być uwzględnione podpisane umowy, które zostaną złożone do Działu Współpracy Międzynarodowej do dnia 31 stycznia roku składania aplikacji.
  5. W programie mogą uczestniczyć wyłącznie studenci studiów dziennych.
  6. Wymiana studentów w PWSZ w Nysie dotyczy poziomu studiów „udergraduate”, czyli studiów licencjackich i inżynierskich.
  7. Wyjazdy i przyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia wykładów, są realizowane w ramach podpisanego Kontraktu Uczelnianego (Akcja1) w formie „Teaching staff mobility of short duration”.

Tryb realizacji wymiany studentów
w Programie Socrates/ Erasmus

§ 7

  1. Okres wyjazdu dla studentów studiów dziennych wynosi od 3 do 12 miesięcy w ramach jednego roku akademickiego.
  2. W Programie Socrates/Erasmus mogą wziąć udział studenci, którzy:
    - ukończyli co najmniej pierwszy rok studiów,
    - uzyskali minimalną średnią ocen- 4.0, z poprzedniego roku akademickiego,
    - wykazali znajomość języka obcego potwierdzoną certyfikatem językowym (Patrz §6 pkt. 3 d, e). ???
    - zaliczyli poprzedni rok studiów.
  3. Instytuty mogą stosować dodatkowe kryteria i formy rekrutacji (np. rozmowa kwalifikacyjna i inne.)
  4. Dyrektor Instytutu ogłasza informację o terminach i zmianach w zasadach rekrutacji na kolejny rok akademicki w terminie do dnia 30 kwietnia.Student zainteresowany otrzymaniem stypendium w ramach programu SOCRATES/ERASMUS składa do Działu Współpracy Międzynarodowej (DWM) następujące dokumenty:
  5. Dyrektor Instytutu powołuje Komisję Instytutową, która dokonuje kwalifikacji studentów, zgodnie z umowami dwustronnymi podpisanymi z uczelniami partnerskimi, w szczególności uwzględniając ustaloną liczbę wymienianych studentów, z podziałem na kierunki i specjalności studiów, w oparciu o obowiązujące kryteria w danym Instytucie
  6. Dokumentacja kandydata przekazywana jest koordynatorowi instytutowemu, który odpowiada za kwalifikację studentów do programu SOCRATES/Erasmus. Wymogiem Unii Europejskiej jest zatwierdzony program zajęć dla studenta przed jego wyjazdem za granicę.
  7. Koordynator Instytutowy sprawuje merytoryczny nadzór nad wyjazdami studentów. Na bieżąco doprowadza również do podpisywania nowych umów bilateralnych pomiędzy Instytutem a partnerami zagranicznymi.
  8. Dyrektor Instytutu zatwierdza listy studentów zakwalifikowanych do programu SOCRATES/Erasmus(Załącznik nr 4) jak również merytoryczny program studiów uzgodniony z uczelnią przyjmującą; natomiast Prorektor ds. Dydaktyki zatwierdza indywidualny tok nauczania.
  9. Wyniki rekrutacji, potwierdzone przez Dyrektora Instytutu są przekazywane do Działu Współpracy Międzynarodowej do dnia 1 czerwca – dla wyjeżdżających w semestrze zimowym, oraz do dnia 1 października dla wyjeżdżających w semestrze letnim.
  10. Komisja Instytutowa ustala rezerwową listę studentów zakwalifikowanych do wyjazdu.
  11. Po otrzymaniu zgody Dyrektora Instytutu student zgłasza się do Działu Współpracy Międzynarodowej po dokumenty
  12. Wszystkie dokumenty do uczelni partnerskich wysyła Dział Współpracy Międzynarodowej. W razie braku wyżej wymienionych dokumentów nie zostanie zawarta umowa pomiędzy uczelnią i studentem, a w konsekwencji nie zostanie wypłacone stypendium dla studenta.
  13. W Dziale Współpracy Międzynarodowej załatwiane są również pozostałe formalności wyjazdowe (potwierdzenie z uczelni goszczącej, wiza, ubezpieczenie, dyspozycje przelewów na konta beneficjentów).
  14. Przed wyjazdem studenci zgłaszają się do Działu Współpracy Międzynarodowej w celu podpisania umowy. (Załącznik nr 9) Należy w niej podać swój numer konta osobistego (najwygodniej walutowego, ponieważ unika się przewalutowania z EUR na PLN), na który zostanie przelany grant. Konto musi być założone w banku mającym siedzibę na terenie Polski. Wszelkie opłaty związane z dokonaniem przelewu pieniędzy na konto studenta potrącane są z przekazywanego grantu Socratesa.
  15. Przed wyjazdem student ma obowiązek załatwić formalności związane z ubezpieczeniem zdrowotnym na czas pobytu za granicą. Po 1 maja 2004, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne za granicą, student musi złożyć do Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie odpowiedniego formularza „E”. Wniosek ten zawiera bardzo ważną informację o wymaganych załącznikach. Ponadto do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z Dziekanatu oraz kserokopię legitymacji studenckiej. Wniosek oraz wszelkie informacje dostępne są na stronie NFZ: www.nfz.gov.pl/ue.
    Pamiętać należy, że ubezpieczenie zdrowotne nie jest tożsame z ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zalecane jest więc wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NW.
  16. Studenci, którzy w roku akademickim/semestrze poprzedzającym wyjazd Socratesa wypracowali sobie stypendium naukowe lub inne, w czasie pobytu za granicą nadal będą je otrzymywać.
  17. Dyrektor Instytutu bądź powołana przez niego komisja ds. oceny realizacji studiów- na podstawie porozumienia o programie zajęć (Załącznik nr 6) potwierdzonego przez uczelnię zagraniczną oraz na podstawie ocen uzyskanych podczas studiów za granicą (Załącznik nr 8) dokonuje zaliczenia semestru.
  18. Osoby powracające ze stypendiów zgłaszają się do Działu Współpracy Międzynarodowej najpóźniej w 2 tygodnie po powrocie. Studenci składają pisemny raport z pobytu za granicą. (Załącznik nr 10) Studenci zobowiązani są ponadto do przedstawienia w Dziale Współpracy Międzynarodowej zaświadczenia z uczelni zagranicznej, potwierdzającego okres pobytu, zgodny z terminem ustalonym w podpisanej przed wyjazdem umowie oraz kopii uzyskanych zaliczeń podczas studiów w ramach programu Socrates/Erasmus. W przypadku wcześniejszego powrotu ze stypendium zagranicznego student jest zobowiązany do zwrotu całości lub części stypendium.
  19. Zakres studiów odbytych za granicą w ramach programu SOCRATES/Erasmus jest równoważny ze studiami odbytymi na uczelni macierzystej.
  20. Pierwszy etap selekcji następuje na podstawie określonych wymogami regulaminowymi dokumentów złożonych w terminie określonym na stronach internetowych DWM. (https://arc.pans.nysa.pl/dwm)
  21. Drugim etapem selekcji może być rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem przeprowadzona przez Komisję rekrutacyjną danego Instytutu, a ostateczna decyzja zostaje podjęta na podstawie wyników z obu etapów selekcji, ustalanych na podstawie kryteriów przyjętych przez dany Instytut i podanych do ogólnej wiadomości przed zamknięciem terminu składania dokumentów.

FORMULARZE

Studenci oraz absolwenci PWSZ w NYSIE, którzy zostali zakwalifikowani na wyjazd na staż zagraniczny, są zobowiązani do wypełnienia i złożenia w Dziale Współpracy Międzynarodowej najpóźniej na miesiąc przed wyjazdem następujących formularzy:

EGZAMINY JĘZYKOWE


EGZAMIN JĘZYKOWY W STUDIUM JĘZYKÓW OBCYCH

Osoby, które nie posiadają uznawanego zgodnie z regulaminem dokumentu stwierdzającego znajomość języka obcego na poziomie certyfikatów: The British Council, np. FC, Proficiency; TOEFL, Goethe Institut, Alliance Française, w wyznaczonym przez SJO terminie przystępują do egzaminu wewnętrznego z kompetencji językowych.

Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
Forma pisemna sprawdzać będzie następujące umiejętności:

Podczas części ustnej student powinien wykazać się znajomością słownictwa i umiejętnością swobodnej rozmowy w zadanym przez egzaminatora temacie związanym z życiem codziennym, społecznym, edukacją, planami zawodowymi.
Wyniki egzaminu określane są za pomocą punktów procentowych uzyskanych przez kandydata w wyniku zaliczenia obydwu części egzaminu (pisemnej i ustnej łącznie) i zostają potwierdzone wewnętrznym certyfikatem PWSZ w Nysie uprawniającym go do udziału w realizowanych przez Uczelnię Programach Międzynarodowych.
Przykładowy test z języka angielskiego/ pisemny.
Przykładowy test z języka niemieckiego/pisemny.

Intensywne kursy językowe

Intensywne kursy językowe Erasmusa (Erasmus Intensive Language Courses - EILC) są to kursy przygotowawcze w zakresie rzadziej używanych i nauczanych języków Unii Europejskiej. Kursy te są dostępne są dla studentów, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w programie przez uczelnię macierzystą i wyjeżdżających do kraju, w którym językiem urzędowym jest język zakwalifikowany do grupy rzadziej stosowanych oraz nauczanych. Nabór kandydatów prowadzić będą bezpośrednio instytucje organizujące kurs językowy. Kursy są bezpłatne, ale koszty związane z podróżą i utrzymaniem student pokrywa sam. Szczegółowe informacje na temat intensywnych kursów językowych Erasmusa znajdują się na stronie internetowej www.socrates.org.pl/erasmus/eilc.php.
Formularz zgłoszeniowy do udziału w EILC dostępny na stronie internetowej www.europa.eu.int/comm/education/eilc/. Termin wysyłania zgłoszeń dla studentów wyjeżdżających w semestrze jesiennym do dnia 30 maja 2005 roku.