ZASADY UCZESTNICTWA I REKRUTACJI

Finansowanie
Każdemu studentowi wyjeżdżającemu za granicę w ramach Programu Socrates/Erasmus przysługuje grant w wysokości uzależnionej od przyznanych Uczelni środków na wypłaty dla studentów. Wysokość grantu zmienia się co roku (w roku Akad. 2004/5 było to 227 Euro miesięcznie). Grant ma pokrywać różnicę w kosztach utrzymania pomiędzy Polską a krajem docelowym. Przed wyjazdem studenci zobowiązani są do podania numeru konta, na które ma być przelewane stypendium. Realizacja uzgodnionego planu studiów za granicą nie powoduje wstrzymania dokonywania studentowi wypłaty stypendium socjalnego lub naukowego przyznanego w PWSZ w NYSIE. Student jest zwolniony z opłaty czesnego w uczelni przyjmującej. Po powrocie ze stypendium student ma prawo ubiegać się o stypendium naukowe na podstawie uzyskanych za granicą ocen z zaliczeń i egzaminów. Student samodzielnie pokrywa koszty związane z uzyskaniem wizy (o ile to konieczne), wykupieniem stosownego ubezpieczenia. Student pokrywa również koszty zakwaterowania i pobytu w uczelni zagranicznej wykorzystując do tego przyznany grant. Na wyjazd student może otrzymać oprócz grantu Erasmusa, środki pomocowe pochodzące z różnych fundacji i od sponsorów, ale nie może otrzymać środków z innego programu Unii Europejskiej.

Wymagania wizowe


Ubezpieczenia

Zakwaterowanie
Zazwyczaj wraz z dokumentem potwierdzającym przyjęcie na studia uczelnie partnerskie przysyłają również studentom pakiet informacyjny zawierający informacje na temat możliwości zakwaterowania. Najczęściej uczelnie zagraniczne pomagają w znalezieniu miejsc w akademikach. W tym celu student musi wysłać odpowiednie zgłoszenie. Sprawy związane z rezerwacją kwatery student załatwia w Dziale Współpracy Międzynarodowej lub bezpośrednio z uczelnią docelową.

Przyjazd do uczelni zagranicznej
Przed wyjazdem student powinien dokładnie upewnić się, gdzie należy zgłosić się po przybyciu na wymianę: akademik/kwatera prywatna, uczelnia - biuro współpracy z zagranicą, biuro programów międzynarodowych czy biuro zakwaterowań. Należy znać nazwisko osoby kontaktowej na uczelni zagranicznej i jej numer telefonu. Wiele uczelni zagranicznych zapewnia opiekę dla studentów przyjeżdżających poprzez organizację indywidualnych „tutorów” – studentów uczelni partnerskiej, których zadaniem jest odebranie studentów przyjeżdżających z lotniska, pomoc w załatwieniu najważniejszych formalności oraz stała opieka podczas pobytu. Warto skorzystać z takiego programu, jeśli jest oferowany przez uczelnię przyjmującą.
Po rejestracji w uczelni partnerskiej należy sprawdzić swój plan studiów (Learning Agreement). W razie dokonania jakichkolwiek zmian w stosunku do wcześniej ustalonego planu studiów, należy niezwłocznie skontaktować się z PWSZ w NYSIE w celu zatwierdzenia wprowadzonych zmian.

Po powrocie ze stypendium
Każdy student zobowiązany jest przywieźć z uczelni zagranicznej dokument potwierdzający zaliczenie semestru/roku (Transcript of Records). Oryginał tego dokumentu należy przedstawić Dyrektorowi Instytutu w celu rozliczenia okresu studiów.

Informacje dodatkowe
Studenci powinni wziąć ze sobą około 4 zdjęć. Mogą okazać się potrzebne do wydania legitymacji, karnetów na metro/ autobusy, etc.