Edukacyjny Program Wspólnotowy SOCRATES to europejska współpraca w zakresie:

SOCRATES to program Unii Europejskiej, wspierający współpracę w zakresie podnoszenia jakości i adekwatności kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych. Celem programu jest promowanie europejskiego wymiaru kształcenia na wszystkich poziomach (od przedszkola po uniwersytet) oraz koncepcji "uczenia się przez całe życie" - w aspekcie kreowania europejskiej tożsamości i poczucia jedności wśród mieszkańców zjednoczonej Europy. Program edukacyjny SOCRATES jest inicjatywą Wspólnoty Europejskiej przyjętą do realizacji w latach 1995-1999 (I faza programu) oraz 2000-2006 (II faza programu). Polska i inne kraje stowarzyszone z Unią Europejską brały w nim udział już od roku szkolnego 1996/97 - w ramach działań przygotowawczych. Formalne przystąpienie Polski do programu SOCRATES nastąpiło w marcu 1998r.


Kraje uprawnione do udziału w programie SOCRATES
Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja (od roku 04/05) , Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

W Polsce prawo uczestnictwa w programie Erasmus mają państwowe i prywatne szkoły wyższe wpisane do rejestru Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, kształcące studentów na poziomie licencjackim, inżynierskim, magisterskim, doktoranckim. Do udziału w programie Erasmus uprawnia tzw. Karta Uczelni Erasmusa, nadawana przez Komisję Europejską
Co roku w całej Europie na stypendia Erasmusa wyjeżdża blisko 120 000 studentów natomiast zajęcia w partnerskich uczelniach prowadzi blisko 18 000 nauczycieli akademickich.

Aktywny udział polskich uczelni w programie SOCRATES-Erasmus rozpoczął się w roku 1998/99, kiedy to 46 polskich szkół wyższych podpisało kontrakt uczelniany z Komisją Europejską. W roku 2002/03 w programie uczestniczyło już 121 uczelni polskich. W roku 2003/2004 Kartę Erasmusa posiadało już: 1982 uczelni w całej Europie, w tym: 151 uczelni polskich natomiast w roku 2004/05 – 169, w tym: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie.