Jak wyjechać na Erasmusa w PWSZ w Nysie?

Kto może wziąć udział w programie Erasmus w naszej uczelni?

Na wyjazdy mogą być kwalifikowani tylko i wyłącznie studenci, którzy:


Kiedy zgłosić na uczelni chęć wyjazdu?

Uczelnia prowadzi rekrutację na wyjazdy w roku akademickim poprzedzającym rok, w którym mają one nastąpić stąd już na 1-wszym roku trzeba zawczasu przemyśleć sprawę i złożyć dokumenty aplikacyjne w ogłoszonych przez DWM terminach. Rekrutacja ( w tym wewnętrzne egzaminy językowe) w PWSZ w Nysie odbywają się tylko 2 razy w roku. Nie przegap tej szansy!


Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement)

To umowa między studentem, uczelnią przyjmującą i PWSZ, określająca program zajęć, w których student ma uczestniczyć w uczelni przyjmującej oraz liczbę punktów ECTS za każdy przedmiot. Porozumienie zawiera wykaz przedmiotów, jakie musisz zaliczyć w uczelni zagranicznej, aby Twoja nasza uczelnia mogła uznać i zaliczyć Twój okres studiów.

Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta. Pamiętaj o zabraniu ze sobą jego kopii. Do Porozumienia można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że wszystkie strony je zaakceptują i że będą wprowadzone w formie pisemnej. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu studiów powinno gwarantować automatyczne zaliczenie studiów/ zajęć przez naszą uczlenię.


Umowa z uczelnią

Umowa z uczelnią dotycząca wyjazdu i wypłaty stypendium
Poza Porozumieniem należy podpisać z PWSZ w Nysie umowę, która szczegółowo określa warunki wyjazdu oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu w uczelni goszczącej, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią macierzystą itp.).


Ubezpieczenie

Każdy stypendysta Erasmusa jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ; pamiętaj, że karta obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach NFZ. Przy wyjeździe np. do Turcji należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.

Wiele uczelni zagranicznych wymaga od stypendystów Erasmusa wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia na miejscu. Aby uniknąć podwójnych wydatków, dowiedz się przed wyjazdem, jakich formalności trzeba będzie dopełnić w uczelni goszczącej.
Nie zapominaj także o ubezpieczeniu bagażu podczas podróży!
Warto także zaopatrzyć się w Kartę EURO26, która upoważnia do wielu zniżek.


Czy za studia za granicą trzeba płacić?

Nie. Zgodnie z zasadami programu Erasmus, uczelnia przyjmująca nie może pobierać opłaty za studia (czesnego) od studenta przyjeżdżającego na studia w ramach Erasmusa.
Uczelnia może pobierać tylko pewne opłaty standardowo pobierane od wszystkich studiujących, np. za wydanie legitymacji, za obowiązkowe ubezpieczenie studenckie itp.


Jaka jest wysokość Grantu?

Grant Erasmusa ustalany jest corocznie przez Narodową Agencję programu oraz Rektora Uczelni. Jest on z założenia jedynie dofinansowaniem pobytu za granicą, a jego wysokość zależy od kraju docelowego. Ma on pozwolić na zredukowanie do minimum różnicy w kosztach utrzymania między krajem macierzystym, a tym, do którego się wyjeżdża. Jeżeli student otrzymuje stypendium krajowe (np. socjalne czy naukowe), będzie je otrzymywać również w czasie studiów za granicą.
Przykładowe wysokości grantu w roku akademickim 2006/07: do Irlandii, Danii - 400 EUR/m-c, do Niemiec - 300 EUR/m-c, Słowenii - 280 EUR/m-c, Bułgarii - 220 EUR/m-c, do Republiki Czeskiej- 180 EUR/m-c. W większości wypadków uczelnia partnerska oferuje studentom miejsca w akademikach lub innych współpracujących z nią miejscach kwaterunkowych ostatecznie student jednak decyduje sam czy skorzysta z przedstawionej mu propozycji czy tez chce szukać sobie lokum "na własna rękę".


Czy okres studiów za granicą zostanie zaliczony przez macierzystą uczelnię?

Tak. Jest to podstawowy wymóg programu Erasmus. Okres studiów odbytych za granicą w ramach Erasmusa uznawany jest za integralną część studiów w PWSZ w Nysie. Dlatego studia w uczelni przyjmującej muszą dotyczyć tej samej dziedziny, którą studiujesz w kraju. Gwarancją uznania okresu studiów za granicą powinno być podpisanie "Porozumienia o programie zajęć" (Learning Agreement). Wszystkie przedmioty uzgodnione w "Porozumieniu o programie zajęć" powinny być zaliczone, a oceny uzyskane na egzaminach w uczelni zagranicznej powinny być przepisane w skali ocen obowiązującej w uczelni macierzystej. Jeżeli nie wiesz, jakie będą zasady przepisania ocen, skontaktuj się koordynatorem wydziałowym lub uczelnianym.
O zaliczeniu decyduje ostatecznie wydział macierzysty po przeanalizowaniu wykazu zaliczeń wystawionego przez uczelnię zagraniczną.


Czy trzeba zdawać egzaminy w uczelni przyjmującej (partnerskiej)?

Tak. Zdanie egzaminu lub zaliczenie przedmiotu w formie obowiązującej w uczelni zagranicznej jest niezbędne do zaliczenia przedmiotów i uzyskania punktów ECTS.


Co to jest "Wykaz zaliczeń" ("Transcript of Records")?

To wykaz wszystkich przedmiotów/zajęć, w których student uczestniczył w uczelni zagranicznej wraz z uzyskanymi punktami ECTS oraz ocenami przyznanymi zgodnie ze skalą stosowaną w danej uczelni, a także ze skalą ECTS. Wykaz jest konieczny do zaliczenia studiów odbytych w uczelni goszczącej.


Przedłużenie pobytu.

Pobyt w ramach Programu Erasmus musi się rozpocząć i zakończyć w obrębie tego samego roku akademickiego. Możliwe jest zatem przedłużenie pobytu z semestru zimowego na letni, natomiast niemożliwe z semestru letniego na zimowy.
Osoby chcące przedłużyć pobyt na stypendium muszą się liczyć z koniecznością całkowitego finansowania dalszego pobytu. Ponieważ grant w PWSZ zostaje całkowicie rozdzielony na podstawie kwalifikacji, to w momencie zgłoszenia chęci przedłużenia pobytu uczelnia może nie mieć środków na wypłatę stypendium na dodatkowe miesiące.


W celu przedłużenia pobytu na studiach za granicą o kolejny semestr należy:

  1. skontaktować się z koordynatorem w uczelni przyjmującej i zorientować się, czy jest to możliwe
  2. nawiązać kontakt z Koordynatorem współpracy z zagranicą w uczelni macierzystej i pisemnie zdeklarować chęć przedłużenia i samofinansowania przedłużonego pobytu
  3. skierować podanie o zgodę na przedłużenie pobytu do Dyrektora Instytutu w uczelni macierzystej
  4. ustalić program studiów na kolejny semestr i uzyskać jego zatwierdzenie.

Po akceptacji podania przez Dyrektora Instytutu Koordynatora Współpracy Międzynarodowej potwierdza uzyskanie zgody na przedłużenie pobytu studenta i przygotowuje aneks do umowy.