PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE
PAKIET INFORMACYJNY ECTS 2005/2006

ZDROWIE PUBLICZNE

1. Przyznawane kwalifikacje (tytuły zawodowe)

Wyższe studia zawodowe w ramach kierunku Zdrowie publiczne trwają trzy lata (6 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Absolwent posiada ogólne wykształcenie w zakresie Zdrowia publicznego umożliwiające mu kontynuację edukacji na poziomie magisterskim na kierunku Zdrowie publiczne, jak również przygotowanie zawodowe do pełnienia różnorodnych funkcji związanych z promocją i ochroną zdrowia w instytucjach państwowych, samorządowych, społecznych i prywatnych. Zdobyte kwalifikacje umożliwiają zatrudnienie absolwenta w zakładach opieki zdrowotnej, oraz instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą ochroną i promocją zdrowia.

2. Warunki przyjęcia do danego programu studiów - ZDROWIE PUBLICZNE

Zasady przyjęć studentów na Zdrowie publiczne obejmują jednostopniowy tryb kwalifikacyjny: konkurs świadectw.

Informacje szczegółowe

3. Cele akademickie/zawodowe programu studiów - ZDROWIE PUBLICZNE
Studia na kierunku Zdrowie publiczne obejmując szeroki zakres zagadnień, a także ich wzajemne powiązania, mają charakter interdyscyplinarny.
Kształcenie na tym kierunku dotyczy nie tylko znajomości anatomii i fizjologii organizmu człowieka oraz propedeutyki medycyny w zakresie diagnostyki, leczenia chorób i epidemiologii, lecz także innych ogólniejszych domen, otaczającej nas współczesnej rzeczywistości.
Takie spektrum wiedzy jest potrzebne, aby dostrzegać zachodzące realnie zależności i uwarunkowania między stanem zdrowia pewnej rozważanej populacji a zachodzącymi na danym terenie procesami demograficznymi, epidemiologicznymi jak i ekonomicznymi, a także aby móc skutecznie rozwiązywać narastające we współczesnym świecie problemy zdrowotne.
Wykształcenie absolwentów kierunku Zdrowie Publiczne i zatrudnienie ich na różnych stanowiskach w szpitalach, przychodniach, szkołach, firmach prywatnych, dużych korporacjach i urzędach samorządowych oraz organizacjach pozarządowych stworzy warunki do rozwiązywania problemów warunkujących zdrowie publiczne.
Należy wyróżnić dwa zakresy kompetencji uzyskiwane na tym kierunku studiów. Pierwszy z nich to wykształcenie przygotowujące głównie do pełnienia funkcji urzędniczych, drugi to wykształcenie umożliwiające pracę w charakterze medycznego opiekuna społecznego, zdolnego do zajmowania się poszczególnymi osobami wymagającymi opieki społecznej, jak i potrafiącego prowadzić domy opieki społecznej oraz ośrodki pielęgniarstwa środowiskowo - rodzinnego.
Absolwent będzie także przygotowany do pracy w zawodzie znanym w krajach anglosaskich pod nazwą 'social worker', osobistego doradcy w problemach egzystencjonalnych.
Oprócz zajęć dydaktycznych, program studiów obejmuje 15 tygodniową praktykę zawodową.

4. Dalsze możliwości kształcenia - ZDROWIE PUBLICZNE

Program studiów umożliwia kontynuację kształcenia na studiach magisterskich uczelni akademickich w kraju na kierunku Zdrowie publiczne.

5. Diagramy semestralne/roczne dla programu - (pobierz .pdf)

6. Formuła egzaminu końcowego -ZDROWIE PUBLICZNE

Aby uzyskać tytuł licencjata studenci są zobowiązani zaliczyć przewidziane programem studiów przedmioty w formie zaliczenia lub egzaminu na ocenę oraz przedłożyć pracę licencjacką napisaną pod kierunkiem promotora, która jest recenzowana, a także złożyć końcowy egzamin licencjacki, który jest egzaminem ustnym i obejmuje oprócz treści z dziedziny związanej z tematem pracy licencjackiej obronę pracy licencjackiej.

7. Zasady/metody oceniania i egzaminowania - ZDROWIE PUBLICZNE

Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej ze wszystkich przedmiotów przewidywanych w planie studiów bądź wybranych jako obligatoryjne, w tym także praktyki zawodowej oraz złożenie indeksu i karty zaliczeń w dziekanacie w terminie określonym trybem zaliczenia semestru.
O ceny stosowane w PWSZ w Nysie : bardzo dobry (5,0), dobry plus (4,5), dobry (4,0), dostateczny plus (3,5), dostateczny (3,0), niedostateczny (2,0).
Podstawą do zaliczenia zajęć jest aktywność studenta na zajęciach i pozytywne wyniki kontroli wiadomości jak również wszystkich działań podlegających ocenie.
Zaliczenie przedmiotu prowadzonego wyłącznie w formie wykładu a niekończącego się egzaminem następuje poprzez zdanie kolokwium/testu końcowego. Brak zaliczenia ćwiczeń, zajęć projektowych i laboratoryjnych, lektoratów i seminariów uniemożliwia przystąpienie do egzaminu z danych przedmiotów.

Informacje szczegółowe

8. Dane Instytutowego Koordynatora ECTS - ZDROWIE PUBLICZNE

Wydziałowy/ Kierunkowy Koordynator ECTS
Instytut Zdrowia publicznego, specjalność Ratownictwo medyczne
mgr Joanna Stancelewska
stancel@poczta.onet.pl

9. PRAKTYKA ZAWODOWA - ZDROWIE PUBLICZNE

Praktyka jest nieodzownym uzupełnieniem wiedzy zdobytej w ramach programu studiów. Praktyka odbywa się w : Przychodnie Rejonowe, Administracja ZOZ, Wydziały zdrowia ( Starostwa Powiatowe), Poradnie specjalistyczne - 4 tygodnie; Poradnie Specjalistyczne, Szpitale ( Oddział chorób wewnętrznych, Odział chirurgii - do wyboru), Zespół Pielęgniarstwa Środowiskowego -2 tygodnie; Komisje orzekające ZUS, Komisje WKU, Przychodnie Medycyny Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - 1 tydzień; Stacje SANEPID - 1 tydzień; Domy Pomocy Społecznej, ZOL - 4 tygodnie; Szpitale ( Oddział neurologii, oddział rehabilitacji medycznej, gabinety fizjoterapii - 2 tygodnie; Placówki Oświatowo-Wychowawcze - 1 tydzień.