PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE
PAKIET INFORMACYJNY ECTS 2005/2006

1. Przyznawane kwalifikacje (tytuły zawodowe) - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Wyższe studia zawodowe w ramach specjalności Ratownictwo medyczne trwają trzy lata (6 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Absolwent posiada ogólne wykształcenie w zakresie ratownictwa medycznego umożliwiające mu kontynuację edukacji na poziomie magisterskim na kierunku Zdrowie publiczne, jak również przygotowanie zawodowe do wykonywania zawodu ratownika medycznego.

2. Warunki przyjęcia do danego programu studiów - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Zasady przyjęć studentów na Ratownictwo medyczne obejmują jednostopniowy tryb kwalifikacyjny: konkurs świadectw.

3. Cele akademickie/zawodowe programu studiów - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Celem programu studiów dla Ratownictwa medycznego jest wyszkolenie kadry ratowników medycznych przygotowanych do udzielania skutecznej pomocy przedszpitalnej. Studenci specjalności ratownictwo medyczne poznają anatomię oraz funkcjonowanie organizmu ludzkiego a także patomechanizmy chorób i dysfunkcji poszczególnych układów. Zdobyta wiedza teoretyczna staje się w dalszym toku studiów podstawą do zrozumienia klinicznych aspektów chorób oraz stanów bezpośrednio zagrażających życiu, jak i działań ratunkowych podejmowanych w postępowaniu przedszpitalnym. Zajęcia kliniczne są ukierunkowane na praktyczną naukę czynności reanimacyjnych. Program studiów obejmuje, prócz zajęć dydaktycznych, 15 tygodniową praktykę zawodową.

4. Dalsze możliwości kształcenia - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Program studiów umożliwia kontynuację kształcenia na studiach magisterskich uczelni akademickich w kraju na kierunku Zdrowie publiczne.

5. Diagramy semestralne/roczne dla programu - RATOWNICTWO MEDYCZNE (pobierz .pdf)

6. Formuła egzaminu końcowego - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Aby uzyskać tytuł licencjata studenci są zobowiązani zaliczyć przewidziane programem studiów przedmioty w formie zaliczenia lub egzaminu na ocenę oraz przedłożyć pracę licencjacką napisaną pod kierunkiem promotora, która jest recenzowana, a także złożyć końcowy egzamin licencjacki, który jest egzaminem ustnym i obejmuje oprócz treści z dziedziny związanej z tematem pracy dyplomowej obronę pracy dyplomowej.

7. Zasady/metody oceniania i egzaminowania - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej ze wszystkich przedmiotów przewidywanych w planie studiów bądź wybranych jako obligatoryjne, w tym także praktyki zawodowej oraz złożenie indeksu i karty zaliczeń w dziekanacie w terminie określonym trybem zaliczenia semestru.
O ceny stosowane w PWSZ w Nysie : bardzo dobry (5,0), dobry plus (4,5), dobry (4,0), dostateczny plus (3,5), dostateczny (3,0), niedostateczny (2,0).
Podstawą do zaliczenia zajęć jest aktywność studenta na zajęciach i pozytywne wyniki kontroli wiadomości jak również wszystkich działań podlegających ocenie.
Zaliczenie przedmiotu prowadzonego wyłącznie w formie wykładu a niekończącego się egzaminem następuje poprzez zdanie kolokwium/testu końcowego. Brak zaliczenia ćwiczeń, zajęć projektowych i laboratoryjnych, lektoratów i seminariów uniemożliwia przystąpienie do egzaminu z danych przedmiotów.

Informacje szczegółowe

8. Dane Instytutowego Koordynatora ECTS - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Wydziałowy/ Kierunkowy Koordynator ECTS
Instytut Zdrowia publicznego, specjalność Ratownictwo medyczne
mgr Joanna Stancelewska
stancel@poczta.onet.pl

9. Praktyka zawodowa - RATOWNICTWO MEDYCZNE

Praktyka jest nieodzownym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych zdobytych w ramach programu studiów. Praktyka odbywa się na Oddziale Chorób wewnętrznych -2 tygodnie, Oddziale chirurgicznym – 3 tygodnie, Oddziale ortopedycznym – 2 tygodnie, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – 5 tygodni, Oddziale intensywnej Opieki Medycznej – 1 tydzień, i w WOPR/GOPR/Straż Pożarna – 2 tygodnie.