PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE
PAKIET INFORMACYJNY ECTS 2005/2006

1. Przyznawane kwalifikacje (tytuły zawodowe)

Wyższe studia zawodowe w ramach specjalności pielęgniarstwo trwają trzy lata
(6 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata Pielęgniarstwa. Absolwent
trzy letnich studiów licencjackich z zakresu pielęgniarstwa posiada przygotowanie zawodowe do wykonywania zawodu pielęgniarki, pielęgniarza i możliwość kontynuowania edukacji na poziomie magisterskim.

2. Warunki przyjęcia do danego programu studiów - PIELĘGNIARSTWO

Zasady przyjęć kandydatów na pielęgniarstwo obejmują konkurs świadectw. Dla osób zdających maturę według nowych zasad do obliczeń bierze się wszystkie przedmioty wskazane na egzaminie maturalnym.
Na tej podstawie oblicza się średnią ocenę ze wszystkich ocenionych przedmiotów wykazanych na świadectwie dojrzałości. Średnia ta jest z kolei przeliczana na punktację umiejscawiającą kandydata w tworzonym w czasie rekrutacji rankingu.

Informacje szczegółowe

3. Cele akademickie/zawodowe programu studiów - PIELĘGNIARSTWO

Celem programu studiów jest przygotowanie do samodzielnego pełnienia funkcji zawodowych pielęgniarki, w zakresie świadczenia opieki zdrowotnej oraz zarządzania nią przez rozpoznawanie potrzeb jednostki, grupy lub zbiorowości oraz określenie zasobów niezbędnych i dostępnych do ich zaspokojenia, planowanie i realizowanie opieki pielęgniarskiej, z uwzględnieniem metody procesu pielęgnowania i priorytetów opieki, wykonywanie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami, prowadzenie promocji i edukacji zdrowotnej. Absolwent przygotowany jest do uczestniczenia w rozwoju praktyki pielęgniarskiej i prowadzenia badań naukowych przez stosowanie w praktyce aktualnej wiedzy z zakresu nauk medycznych, społecznych, teorii pielęgniarstwa, regulacji prawnych zawodu i opieki zdrowotnej i wdrażanie uznanych wyników badań naukowych do opieki pielęgniarskiej.

4. Dalsze możliwości kształcenia - PIELĘGNIARSTWO

Program studiów umożliwia kontynuację kształcenia na studiach magisterskich uczelni akademickich w kraju na kierunku pielęgniarstwo.

5. Diagramy semestralne/roczne dla programu - PIELĘGNIARSTWO (pobierz .pdf)

6. Formuła egzamin końcowego - PIELĘGNIARSTWO

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa studenci są zobowiązani zaliczyć przewidziane programem studiów w formie zaliczenia lub egzaminu na ocenę, zaliczyć praktyki zawodowe wakacyjne do 30 września w każdym roku kształcenia oraz przedłożyć pracę licencjacką napisaną pod kierunkiem promotora, która jest recenzowana, zdać końcowy egzamin praktyczny na wylosowanym wcześniej oddziale ( wewnętrzny, chirurgiczny lub dziecięcy)
i złożyć końcowy egzamin licencjacki, który jest egzaminem ustnym i obejmuje oprócz treści z dziedziny związanej z tematem pracy licencjackiej wiadomości uzyskane w ciągu całego toku kształcenia.

7. Zasady/metody oceniania i egzaminowania - PIELĘGNIARSTWO

Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej ze wszystkich przedmiotów przewidywanych w planie studiów bądź wybranych jako obligatoryjne, w tym także praktyki zawodowej zaliczonej do 30 września oraz złożenie indeksu i karty zaliczeń
w dziekanacie w terminie określonym trybem zaliczenia semestru.
Oceny stosowane w PWSZ w Nysie : bardzo dobry (5,0), dobry plus (4,5), dobry (4,0), dostateczny plus (3,5), dostateczny (3,0), niedostateczny (2,0).
Podstawą do zaliczenia zajęć jest aktywność studenta na zajęciach i pozytywne wyniki kontroli wiadomości jak również wszystkich działań podlegających ocenie.
Zaliczenie przedmiotu prowadzonego wyłącznie w formie wykładu a niekończącego
się egzaminem następuje poprzez zdanie kolokwium/testu końcowego. Brak zaliczenia ćwiczeń, zajęć praktycznych uniemożliwia przystąpienie do egzaminu z danych przedmiotów.


Informacje szczegółowe

8. Dane Instytutowego Koordynatora ECTS - PIELĘGNIARSTWO

Wydziałowy/ Kierunkowy Koordynator ECTS
mgr Lucyna Krakowska
l.krakowska@wp.pl

9. Praktyka zawodowa - PIELĘGNIARSTWO

W zakresie organizowania praktyk zawodowych Instytut Pielęgniarstwa współpracuje
z osobnym tzw. " Działem Praktyk Zawodowych ", mieszczącym się przy ul. Ujejskiego 12.

Uczelnia opracowała harmonogram praktyk zawodowych zobowiązujący studentów pielęgniarstwa do odbycia 10 tygodni praktyk zawodowych na I, II i III roku studiów.
W ten sposób obciążenie godzinowe ' praktykami zawodowymi w wysokości 3 x 400 godzin = 1200 odpowiada dokładnie wymaganiom stawianym przez w/w ' nowe standardy kształcenia ' w zakresie pielęgniarstwa, ogłoszonymi w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu 13 maja 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia standardów nauczania dla poszczególnych kierunków studiów i poziomów kształcenia.
Praktyki zawodowe są przypisane obecnie według w/w zarządzenia nauczaniu danego przedmiotu. Będą się one odbywać więc w miesiącach wakacyjnych następujących po semestrze - w trakcie którego zachodzi nauczanie danego przedmiotu.
III rok studiów będzie więc zaliczany dopiero pod koniec września, co można interpretować iż studia trwają : { 3 lata i jeden dodatkowy trymestr } Należy jednak przypomnieć, że istnienie tak zwanej ' poprawkowej sesji egzaminacyjnej ' sprawia iż w istocie nawet obecne regulacje prawne utrzymują status ' bycia studentem ' do końca września każdego roku
( ma to np. znaczenie dla kwestii ubezpieczeń, itp. )
Miejscem odbywania praktyk dla studentów kierunku pielęgniarstwo będą oddziały szpitalne szpitala miejscowego w Nysie, bądź szpitali w miastach okolicznych
(Polanica) i dla niektórych przedmiotów nauczania - przychodnie lekarzy tzw. 'Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Domy Opieki Społecznej.