PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE
PAKIET INFORMACYJNY ECTS 2005/2006

1. Przyznawane kwalifikacje (tytuły zawodowe)

Wyższe studia zawodowe na specjalności finanse i zarządzanie organizacjami w ramach kierunku finanse i bankowość trwają 3 lata (6 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Absolwent po ukończeniu studiów może prowadzić własną działalność gospodarczą. Może też pracować w bankach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, przede wszystkim jako specjalista finansowy w dziale finansowym lub menedżer w dziale inwestycji i rozwoju. Innym możliwym rozwiązaniem jest podjęcie pracy w jednostkach usługowych, budżetowych lub samorządowych.

2. Warunki przyjęcia do danego programu studiów

Kandydaci na studia przyjmowani są na podstawie konkursu świadectw.


Informacje szczegółowe

3. Cele akademickie/zawodowe programu studiów

Kształcenie na specjalności finanse i zarządzanie organizacjami umożliwia poznanie zasad racjonalnej i efektywnej ekonomicznie gospodarki zasobami, co obecnie staje się podstawowym wymaganiem w zarządzaniu. Specjalność ta łączy w sobie cechy i wymagania stawiane współczesnym absolwentom, którzy powinni posiadać wiedzę z zakresu zarządzania i finansów połączoną z wiedzą o ekonomii, prawie, organizacji i technikach informatycznych. Specjalność finanse i zarządzanie organizacjami przygotowuje przyszłą kadrę menedżerską do prowadzenia i zarządzania organizacjami gospodarczymi. Absolwent tej specjalności będzie przygotowany do podejmowania zadań i rozwiązywania problemów występujących w organizacjach gospodarczych, dokonywania analiz i podejmowania decyzji techniczno-ekonomicznych wewnątrz organizacji oraz wychodzących poza nie, takich jak wprowadzanie nowego produktu, usługi czy technologii. Wszechstronna wiedza, jaką otrzyma student w trakcie studiów o wszystkich podstawowych aspektach zarządzania jednostkami budżetowymi, instytucjami typu non profit i ukierunkowanymi na zysk pozwoli absolwentowi tej specjalności na aktywne działania związane z zarządzaniem podmiotami gospodarczymi, zarządzaniem finansami, podejmowaniem decyzji inwestycyjnych i finansowych oraz decyzji menedżerskich w przedsiębiorstwach przemysłowych lub jednostkach nieprodukcyjnych.

4. Dalsze możliwości kształcenia

Program studiów umożliwia kontynuację kształcenia na studiach magisterskich uczelni akademickich na kierunku finanse i bankowość.

5. Diagramy semestralne/roczne dla programu

6. Formuła egzaminu końcowego

Aby uzyskać tytuł licencjata studenci są zobowiązani zaliczyć przewidziane programem studiów przedmioty w formie zaliczenia lub egzaminu na ocenę oraz przedłożyć pracę dyplomową napisaną pod kierunkiem promotora, która jest recenzowana, a także złożyć końcowy egzamin licencjacki, który jest egzaminem ustnym i obejmuje oprócz treści z dziedziny związanej z tematem pracy dyplomowej obronę pracy dyplomowej.

7. Zasady/metody oceniania i egzaminowania

Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej ze wszystkich przedmiotów przewidywanych w planie studiów, w tym także praktyki zawodowej oraz złożenie indeksu i karty zaliczeń w dziekanacie w terminie określonym trybem zaliczenia semestru.
Oceny stosowane w PWSZ w Nysie: bardzo dobry (5,0), dobry plus (4,5), dobry (4,0), dostateczny plus (3,5), dostateczny (3,0), niedostateczny (2,0).
Podstawą do zaliczenia zajęć jest aktywność studenta na zajęciach i pozytywne wyniki kontroli wiadomości jak również wszystkich działań podlegających ocenie.
Zaliczenie przedmiotu prowadzonego wyłącznie w formie wykładu a niekończącego się egzaminem następuje poprzez zdanie kolokwium/testu końcowego. Brak zaliczenia ćwiczeń, zajęć projektowych i laboratoryjnych, lektoratów i seminariów uniemożliwia przystąpienie do egzaminu z danych przedmiotów.



Informacje szczegółowe

8. Dane Instytutowego Koordynatora ECTS

Wydziałowy/ Kierunkowy Koordynator ECTS
mgr Agnieszka Bilska
a.bilska@pans.nysa.pl