PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE
PAKIET INFORMACYJNY ECTS 2005/2006

ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

1. Przyznawane kwalifikacje (tytuły zawodowe)

Wyższe studia zawodowe w ramach kierunku architektura i urbanistyka trwają trzy i pół roku (7 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera architekta. Absolwent posiada ogólne wykształcenie w zakresie architektury i urbanistyki umożliwiające mu kontynuację edukacji na poziomie magisterskim, jak również przygotowanie zawodowe do pracy w biurze projektowym, jednostkach planowania przestrzennego, firmach związanych z realizacją inwestycji budowlanych, itp.

2. Warunki przyjęcia do danego programu studiów - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

Zasady przyjęć studentów na kierunek architektura i urbanistyka obejmują dwustopniowy tryb kwalifikacyjny: egzamin z uzdolnień plastycznych i konkurs świadectw (pomyślne zaliczenie egzaminu z uzdolnień plastycznych dopuszcza do konkursu świadectw).


Informacje szczegółowe

3. Cele akademickie/zawodowe programu studiów - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

Celem programu studiów na kierunku architektura i urbanistyka jest ogólne przygotowanie zawodowe.
Absolwentowi studiów zawodowych kierunku architektura i urbanistyka zostaje nadany tytuł inżyniera architekta. Absolwent będzie przygotowany do pełnienia pomocniczych, ewentualnie współautorskich i autorskich działań twórczych w zakresie projektowania i realizacji budynków. Studia mają na celu wykształcić inżyniera świadomego społecznej odpowiedzialności, o wysokiej etyce i kulturze zawodowej, rzetelnej wiedzy i zasobie odpowiednich umiejętności, szczególnie w dziedzinach:

4. Dalsze możliwości kształcenia - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

Program studiów umożliwia kontynuację kształcenia na studiach magisterskich uczelni akademickich w kraju na kierunku architektura i urbanistyka.

5. Diagramy semestralne/roczne dla programu - (pobierz .pdf)

6. Formuła egzaminu końcowego - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

Aby uzyskać tytuł inżyniera architekta studenci są zobowiązani zaliczyć przewidziane programem studiów przedmioty w formie zaliczenia lub egzaminu na ocenę oraz:

  1. przedłożyć pracę dyplomową (podlegający recenzjom projekt dyplomowy, wykonany pod kierunkiem promotora, składający się z części rysunkowej i opisowej),
  2. złożyć egzamin dyplomowy inżynierski, przeprowadzanym w trybie ustnym, obejmującym wiedzę i treści przekazywane w okresie studiów oraz tematu wykonanej pracy dyplomowej.

7. Zasady/metody oceniania i egzaminowania - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej ze wszystkich przedmiotów przewidywanych w planie studiów bądź wybranych jako obligatoryjne, w tym także praktyki zawodowej oraz złożenie indeksu i karty zaliczeń w dziekanacie w terminie określonym trybem zaliczenia semestru.
Oceny stosowane w PWSZ w Nysie : bardzo dobry (5,0), dobry plus (4,5), dobry (4,0), dostateczny plus (3,5), dostateczny (3,0), niedostateczny (2,0).
Podstawą do zaliczenia zajęć jest aktywność studenta na zajęciach i pozytywne wyniki kontroli wiadomości jak również wszystkich działań podlegających ocenie.
Zaliczenie przedmiotu prowadzonego wyłącznie w formie wykładu a niekończącego się egzaminem następuje poprzez zdanie kolokwium/testu końcowego. Brak zaliczenia ćwiczeń, zajęć projektowych i laboratoryjnych, lektoratów i seminariów uniemożliwia przystąpienie do egzaminu z danych przedmiotów.

Informacje szczegółowe

8. Dane Instytutowego Koordynatora ECTS - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

Wydziałowy/ Kierunkowy Koordynator ECTS
Instytut Architektury i Urbanistyki
mgr inż. arch. Barbara Strauchmann

9. Praktyka zawodowa - informatyka

9. PRAKTYKA ZAWODOWA - ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
Program studiów przewiduje minimum 6 tygodni praktyk zawodowych. Praktyka zawodowa jest ściśle związana z danym kierunkiem studiów i jest niezbędna dla ukształtowania określonej sylwetki absolwenta.
Praktyki organizowane są w biurach projektowych, firmach wykonawczych i w ramach Instytutu Architektury PWSZ w Nysie.
Praktyki odbywają się w sektorze państwowym lub prywatnym na podstawie jednej z następujących form:

  1. porozumienie uczelni z zakładem pracy o prowadzeniu praktyk
  2. samodzielne załatwienie praktyki przez studenta (bez pośrednictwa uczelni)
  3. wykonywanie przez studenta pracy zarobkowej zaliczonej na poczet praktyki.

W czasie studiów student bierze udział w dwóch praktykach wakacyjnych i jednej przeddyplomowej :
Po I roku - praktyka budowlana – 2 tygodnie
Po II roku - praktyka inwentaryzacyjna architektoniczna i urbanistyczna – 2 tygodnie
Po III roku - praktyka przeddyplomowa związana tematycznie z profilem dyplomowania – 2 tygodnie

Praktyki stanowią obligatoryjny element kształcenia dla systemu studiów dziennych i zaocznych.
Studenci studiów zaocznych mogą być zwolnieni z obowiązku odbycia praktyki zawodowej w części lub też z całości praktyk, jeżeli student:

  1. pracuje zawodowo zgodnie ze specjalnością zawodowego kształcenia.
  2. posiada wykształcenie wyższe pokrewne dla specjalności architektonicznej odpowiednie dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
  3. posiada uprawnienia projektowe (wykonawcze) specjalności architektonicznej lub odpowiednie dla specjalności konstrukcyjno-budowlanej.