Co to jest ERASMUS ?

Jest jednym z komponentów wspólnotowego programu edukacyjnego UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE (LLP - LIFELONG LEARNING PROGRAMME), a jego zadaniem jest podnoszenie poziomu kształcenia i wzmacnianie jego europejskiego wymiaru w szkołach wyższych - przede wszystkim poprzez wspieranie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz rozszerzenie wymiany studentów i nauczycieli akademickich w Europie.

ERASMUS wiąże się z:

Zaliczenie okresu studiów następuje na podstawie "Wykazu zaliczeń", potwierdzającego zaliczenie uzgodnionego w "Porozumieniem o Programie Studiów" programu zajęć, wyszczególniającego wyniki studenta. Student jest zobowiązany do zaliczenia pozostałych przedmiotów nie objętych niniejszym porozumieniem (zgodnie z dokumentem: "Warunki Zaliczenia") Może to zrobić przed wyjazdem na stypendium lub po powrocie, jednak nie dalej niż do końca następnego semestru.


Erasmus dla studentów PWSZ w PWSZ w Nysie w roku akademickim 2007/08
to możliwość odbycia części swoich studiów w następujących uczelniach zagranicznych

Wyjazdy mogą zostać zrealizowane do tych uczelni, z którymi Twój Instytut ma aktualnie podpisane umowy o współpracy w ramach Erasmusa, przewidujące wymianę studentów. Pełna informacja na ten temat dostępna jest corocznie na stronach internetowych Działu Współpracy Międzynarodowej (DWM): www.pwsz.nysa.pl/dwm

Kto może wziąć udział w programie Erasmus w naszej uczelni ?
Na wyjazdy mogą być kwalifikowani tylko i wyłącznie studenci, którzy:

Kiedy zgłosić w uczelni chęć wyjazdu ?
Uczelnia prowadzi rekrutację na wyjazdy w roku akademickim poprzedzającym rok, w którym mają one nastąpić stąd już na 1-wszym roku trzeba zawczasu przemyśleć sprawę i złożyć dokumenty aplikacyjne w ogłoszonych przez DWM terminach. Rekrutacja ( w tym wewnętrzne egzaminy językowe) w PWSZ w Nysie odbywają się tylko 2 razy w roku. Nie przegap tej szansy!

Kryteria kwalifikacji:
Podstawowe kryteria stawiane przed kandydatami na wyjazd w ramach Erasmusa to:

Jaka jest wysokość stypendium ?
Grant Erasmusa ustalany jest corocznie przez Narodową Agencję programu oraz Rektora Uczelni. Jest on z założenia jedynie dofinansowaniem pobytu za granicą, a jego wysokość zależy od kraju docelowego. Ma on pozwolić na zredukowanie do minimum różnicy w kosztach utrzymania między krajem macierzystym, a tym, do którego się wyjeżdża. Jeżeli student otrzymuje stypendium krajowe (np. socjalne czy naukowe), będzie je otrzymywać również w czasie studiów za granicą.
Przykładowe wysokości grantu w roku akademickim 2006/07: do Irlandii, Danii - 400 EUR/m-c, do Niemiec - 300 EUR/m-c, Słowenii - 280 EUR/m-c, Bułgarii - 220 EUR/m-c, do Republiki Czeskiej- 180 EUR/m-c. W większości wypadków uczelnia partnerska oferuje studentom miejsca w akademikach lub innych współpracujących z nią miejscach kwaterunkowych ostatecznie student jednak decyduje sam czy skorzysta z przedstawionej mu propozycji czy tez chce szukać sobie lokum "na własna rękę".

Jak dobrze trzeba znać język kraju, do którego się wyjeżdża ?
W stopniu gwarantującym udział w zajęciach i egzaminach.

Procedura wyjazdu:

  1. Nauka języka obcego i walka o średnią.
  2. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie go u Koordynatora Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie.
  3. Kwalifikacja.
  4. Dostarczenie formularza konta bankowego. Należy na nim podać nr konta walutowego, na które będzie przelewane stypendium ERASMUSA. W przypadku konta złotówkowego należy liczyć się z tym, że mogą wystąpić różnice w kursie waluty i spore opłaty za przewalutowania.
  5. Sporządzenie Porozumienia o Programie Studiów tzw. Learning Agreement.
    Porozumienie o programie studiów podpisane przez studenta, dyrektora odpowiedniego instytutu oraz przez koordynatora uczelni przyjmującej jest umową wiążącą trzy strony. Student zobowiązuje się do zaliczenia wybranych przedmiotów w sposób przewidziany dla danej uczelni zagranicznej, dyrektor instytutu potwierdza swoim podpisem, iż przedmioty wybrane przez studenta stanowić będą część programu studiów tego studenta w PWSZ oraz że po ich zaliczeniu okres studiów za granicą zostanie zaliczony do okresu studiów w PWSZ. Koordynator w uczelni przyjmującej zaś stwierdza, iż student może zdawać wybrane przedmioty w uczelni partnerskiej na takich samych zasadach jak studenci tejże uczelni.
  6. Kontakt z uczelnią przyjmującą - zgłoszenie studenta.
  7. Zakwaterowanie - w większości przypadków uczelnie zagraniczne pomagają lub pośredniczą w znalezieniu odpowiadającego studentowi zakwaterowania. Należy wysłać do tej uczelni odpowiedni formularz i nie zwlekać z tym do samego wyjazdu, gdyż większość uczelni ma określone terminy przyjmowania podań i limitowaną pulę miejsc dla studentów zagranicznych.
  8. Ubezpieczenie - osoby opłacające składki na NFZ, podróżujące po krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego, mają prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Udając się do lekarza poza granicami kraju należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (rolę tę pełni obecnie w UE Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) W przypadku wyjazdu na Socratesa należy przed wyjazdem odebrać EKUZ w swoim oddziale NFZ przedstawiając wypełniony wniosek, zaświadczenie o kwalifikacji na wyjazd i dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia. Dodatkowo rekomenduje się studentom zakup Karty EURO<26, uprawniającej do zniżek i ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków na terenie UE (do kupienia w biurach podróży).
  9. Podpisanie umowy z PWSZ i odebranie Karty Studenta Erasmusa.
  10. Potwierdzenie odebrania stypendium, które zostanie przelane na konto podane przez studenta na odpowiednim formularzu.
  11. W uczelni zagranicznej:
  12. Po powrocie:

Dokumenty, z którymi trzeba się zapoznać przed wyjazdem:

  1. Regulamin Organizacji Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie sprawie trybu odbywania i zaliczania częściowych studiów zagranicznych w ramach programu Socrates/Erasmus.
  2. Regulamin przyznawania świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych PWSZ w Nysie.
  3. Karta Studenta Erasmusa.
  4. Zarządzenie JM Rektora na temat Procedury zaliczania przedmiotów studentom biorącym udział w Programie Sokrates/ERASMUS.

Wszystkie dokumenty są dostępne u Koordynatora Współpracy Międzynarodowej
Inne dokumenty dostępne u Koordynatora Współpracy Międzynarodowej:

  1. formularz zgłoszeniowy studenta
  2. formularz numeru konta
  3. formularz Porozumienia o Programie Zajęć
  4. wniosek o wydanie EKUZ do NFZ
  5. zaświadczenia o zakwalifikowaniu się na wyjazd i przyznanym stypendium Erasmusa w języku obcym i polskim
  6. Karta Studenta Erasmusa
  7. wykaz uczelni partnerskich
  8. umowa między studentem a uczelnią na wyjazd
  9. ankieta studenta Erasmusa

Przedłużenie pobytu.
Pobyt w ramach Programu Erasmus musi się rozpocząć i zakończyć w obrębie tego samego roku akademickiego. Możliwe jest zatem przedłużenie pobytu z semestru zimowego na letni, natomiast niemożliwe z semestru letniego na zimowy.
Osoby chcące przedłużyć pobyt na stypendium muszą się liczyć z koniecznością całkowitego finansowania dalszego pobytu. Ponieważ grant w PWSZ zostaje całkowicie rozdzielony na podstawie kwalifikacji, to w momencie zgłoszenia chęci przedłużenia pobytu uczelnia może nie mieć środków na wypłatę stypendium na dodatkowe miesiące.

W celu przedłużenia pobytu na studiach za granicą o kolejny semestr należy:

  1. skontaktować się z koordynatorem w uczelni przyjmującej i zorientować się, czy jest to możliwe
  2. nawiązać kontakt z Koordynatorem współpracy z zagranicą w uczelni macierzystej i pisemnie zdeklarować chęć przedłużenia i samofinansowania przedłużonego pobytu
  3. skierować podanie o zgodę na przedłużenie pobytu do Dyrektora Instytutu w uczelni macierzystej
  4. ustalić program studiów na kolejny semestr i uzyskać jego zatwierdzenie.

Po akceptacji podania przez Dyrektora Instytutu Koordynatora Współpracy Międzynarodowej potwierdza uzyskanie zgody na przedłużenie pobytu studenta i przygotowuje aneks do umowy.