Realizację projektu pt. Z uczelni do biznesu zaplanowano na okres 01.05.2013-31.10.2013 r.
Zasadniczym założeniem projektu pt. Z Uczelni do biznesu jest rozwiązanie problemu niewystarczającej współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami sektora MSP z województwa opolskiego a sferą nauki, poprzez kontynuację rozpoczętej współpracy PWSZ w Nysie z tym sektorem w zakresie transferu wiedzy i innowacji pomiędzy uczelnią a przedsiębiorstwami oraz kształtowanie kierunków badawczych pracowników naukowo-dydaktycznych, tak by odpowiadały one na zapotrzebowanie gospodarki regionu, co w konsekwencji przełoży się na rozwój gospodarczy woj. opolskiego.
Głównym zadaniem, które zostanie zrealizowane w ramach projektu, jest nawiązanie i rozwój nowych 8 partnerstw gospodarczo-naukowych na obszarze województwa opolskiego.
W ramach realizacji tego projektu 8 pracowników przedsiębiorstw odbędzie staż w PWSZ, a 8 pracowników naukowo-dydaktycznych odbędzie staże w przedsiębiorstwach. Wyboru przedsiębiorstwa, w którym realizowany będzie staż dokonuje Stażysta uczelni.
Pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz pracownicy przedsiębiorstw wezmą również udział szkoleniu praktycznym z zakresu "Wprowadzania rozwiązań innowacyjnych w przedsiębiorstwie: Analiza i Komercjalizacja" - 8 godzin.
Pracownicy przedsiębiorstw wezmą również udział w szkoleniu praktycznym przeprowadzonym w formie 3 warsztatów (po 5 godzin każdy) z zakresu: pozyskiwania funduszy ze środków UE, ochrony własności intelektualnej i przemysłowej, wdrażania rozwiązań ekologicznych w podstawowej działalności przedsiębiorstwa.
W ramach stażu każdy Stażysta z ramienia Uczelni opracuje jedno innowacyjne rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, w którym będzie odbywał staż, co stanowi kryterium strategiczne projektu. Staże (w przypadku stażystów uczelni) odbywać się będą w przedsiębiorstwach, powiązanych z tematyką badań prowadzonych przez Stażystę, funkcjonującymi lub planowanymi specjalnościami kształcenia albo tematyką zajęć prowadzonych na PWSZ w Nysie. Przyczyni się to do ukierunkowania badań naukowych pracowników naukowo-dydaktycznych na praktyczne potrzeby przedsiębiorstw województwa opolskiego.
Uwieńczeniem realizacji projektu będzie organizacja konferencji podsumowującej z udziałem przedsiębiorców i pracowników naukowo-dydaktycznych Uczelni oraz wydrukowanie publikacji podsumowującej i promującej zrealizowane działania.
Projekt realizowany jest w ramach programu POKL działanie 8.2.1. Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw.
|